Klasnová: Zeman ocenil naši stížnost na restituce

Praha - Nastupující prezident Miloš Zeman ocenil opoziční Věci veřejné (VV) za to, že podaly ústavní stížnost na církevní restituce. Podle místopředsedkyně strany Kateřiny Klasnové má nastávající hlava státu k majetkovému vyrovnání s náboženskými obcemi podobně rezervovaný vztah jako VV. Zemanova schůzka s Klasnovou trvala zhruba hodinu a půl.

Podle Klasnové Zeman „kvitoval skutečně s potěšením, že jsme podali ústavní stížnost“. Zeman prý uvedl, že restituce nejsou dobře zhotoveny po legislativní stránce. 

Zeman se s Klasnovou shodl i na potřebě rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Tématem schůzky byla i situace ve státním podniku Lesy ČR, který je momentálně bez ředitele. Budoucí prezident také znovu zopakoval, že nechci být pasivní hlavou státu a hodlá se účastnit jednání vlády i některých schůzí Poslanecké sněmovny.

Dosavadní předseda VV Radek John se podle Klasnové s příštím prezidentem nesejde, protože je již „jednou nohou na odchodu z postu předsedy“. Stranu čeká příští týden volba vedení a John se vrací ke své původní profesi v médiích. Klasnová je šéfkou poslaneckého klubu VV, do vedení strany kandidovat nebude, čehož podle ní Zeman lituje. Jako dárek mu přinesla hruškovici. 

Zemana čeká ještě Schwarzenberg

V pátek vpodvečer pak k Zemanovi zavítá předseda TOP 09 a jeho protikandidát z prezidentské volby Karel Schwarzenberg. Již v úterý budoucí hlavu státu navštívil předseda vlády a ODS Petr Nečas, ve středu pak šéf největší opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka. Se zástupci nejmenší vládní strany LIDEM, jež je tvořena poslanci zvolenými za VV, se Zeman odmítl setkat. Stranu podle něj totiž nikdo nevolil. Zeman ale připustil, že se sejde s Karolínou Peake jako s místopředsedkyní vlády.

Video Kateřina Klasnová o schůzce s Milošem Zemanem
video

Kateřina Klasnová o schůzce s Milošem Zemanem

Kateřina Klasnová o schůzce s Milošem Zemanem

Zeman se sešel s Klasnovou a Filipem