Protesty lékařů proběhly klidně, podle odborů až příliš klidně

Praha - Lékaři protestovali celý den, většinou ale spíše symbolicky. V některých zařízeních vyvěsili plakátky ohlašující protest a upozornění pro pacienty na petici, jinde ani to. Takzvaný Den zdraví lékařů se měl týkat především nemocnic a některých soukromých ambulancí specialistů, většina lékařů ale normálně ordinovala, což nepotěšilo představitele lékařských odborů. „Čekali jsme, že kolegové více chápou, jak těžká je situace, a že se zapojí ve větším množství,“ uvedl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Ministr Heger děkuje všem, kteří pracují

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) dnešní akce nezmění reformní kroky ministerstva. Heger dále poděkoval lékařům, kteří se k nátlaku nepřidali a léčí pacienty jako každý jiný den. Pacienty ujistil, že situace ve zdravotnictví není tak kritická, jak tvrdí organizátoři protestu. Péče je zajištěna, platy zdravotníků rostou a na rozdíl od jiných odvětví zdravotníkům nezaměstnanost nehrozí, zdůraznil.

Protest organizují lékařská komora a lékařské odbory, podle nichž reformy zhorší dostupnost péče pro pacienty. Tvrdí, že klesnou příjmy od zdravotních pojišťoven za léčení, takže se budou muset odkládat operace. Budou se prý rušit ambulance a některá oddělení v nemocnicích, takže to pacienti budou mít k lékaři dál. Zaplatí prý také víc za své léky.

Ministr Heger: „Máme jasno v tom, co děláme“

Heger to odmítá. Podle zprávy projednané vládou stoupnou letos výdaje zdravotních pojišťoven o 1,5 procenta na 230,849 miliardy korun. Systém má podle ministra další rezervy v tom, že se péče poskytuje nadbytečně a léků se předepisuje více, než pacienti zkonzumují.

„Přes všechny protesty, které se každým rokem opakují a letos už měly místy až vulgární charakter, celkem máme jasno v tom, co děláme. Je škoda, že reformu nemůžeme dělat ve finančním rozvojovém režimu, ale restriktivním, který je nepříjemný všem,“ poznamenal ministr.

Odbory čekaly silnější protest, na situaci ve zdravotnictví budou upozorňovat dál

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela očekávali organizátoři větší účast lékařů, přesto podle něj šlo o akci úspěšnou. „Mýtus, že je ve zdravotnictví vše v pořádku, se nám podařilo zbořit,“ myslí si Engel. Hlavním přínosem protestů podle něj bylo to, že se do problematiky podařilo zatáhnout občanskou společnost.

„Nemůžu zatím mluvit za manažery jednotlivých nemocnic. Jestli těch 10 %, které chybí, budou šetřit průběžně a bude to nabíhat už od března, dubna, nebo jestli pojedou 10 měsíců naplno a pak prostě řeknou, že 11., 12. měsíc se pojede jenom akutní péče,“ řekl v Interview ČT24 Engel, podle jehož názoru hrozí omezení dostupnosti zdravotní péče. Podle Engela hrozí i výpovědi a snižování mezd. „Samozřejmě tam máte manažersky několik dalších možností, tzn. propustit zaměstnance nebo jim snižovat plat,“ uvedl Engel.

Prezident lékařské komory Milan Kubek je s průběhem protestu spokojen. Podle něj šlo spíš o varování a je rád, že mnoho pacientů se k protestu připojilo a podepsalo petice, které jim lékaři ve svých ordinacích nabízeli.

Péče nebyla omezena v žádném kraji

V žádném ze 14 krajů nebyla zatím výrazněji omezena péče. Fakultní nemocnice léčí bez omezení. Na víkendový provoz přešla z menších nemocnic jen nymburská. Pouze akutním výkonům se věnuje řada ambulantních lékařů na jihu Čech. V Plzeňském kraji vyjadřují souhlas lékaři plackou na klopě. V řadě ambulancí nabízejí lékaři pacientům k podpisu petici. „Fyzicky neprotestujeme, protože máme takové práce, že jsme rádi, že ji stíháme. Nicméně vnitřně s tím souhlasíme,“ říká ředitel kladenské nemocnice Vladimír Lemon. Podle mluvčí příbramské nemocnice podporují tamní lékaři protest morálně, petici k podpisu ale nenabízejí.

Kubek již dříve uvedl, že protestní akce má být pouze symbolická, péče bude zajištěna. Lékaři historicky zřejmě poprvé hodlají v této kampani spojit síly s pacienty, vyzvali je proto k podpisu petice nazvané Zachraňme naše zdravotnictví.

Praktičtí lékaři se do protestu nezapojili

Nátlak odmítlo Sdružení praktických lékařů, chce prý vyjednávat. „My si myslíme, že péče ohrožena není,“ myslí si místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů Jana Uhrová. Zároveň odmítá názor, že praktičtí lékaři neprotestují, protože sami žádné finanční problémy nemají. „Na žádném zvýšení jsme se nedohodli, protože víme, že dostatek peněz není,“ řekla Uhrová v Událostech, komentářích. Sdružení ambulantních specialistů akci podpořilo, ale po slibu zdravotních pojišťoven, že regulace zmírní, couvlo.

Jana Vedralová, místopředsedkyně, LOK-SČL: „Petice je daná tak, aby lidé pochopili, za co bojujeme. My, lékaři, bojujeme společně s pacienty za udržení kvalitní zdravotní péče a za udržení veřejného zdravotnictví.“

Martina Štanclová, mluvčí Thomayerovy nemocnice: „Běžný chod nemocnice zůstal zachován jako v jakýkoliv jiný den. Někteří lékaři mají dovolenou nebo náhradní volno, ale to se čerpá průběžně, takže nemusí souviset s dnešním protestem.“

Irena Kouřilová, viceprezidentka České asociace sester: „Včera jsme vydaly prohlášení, ve kterém se snažíme poukázat na to, že nejenom podporujeme nespokojenost zdravotníků, ale také se snažíme poukázat na to, že to, co se děje teď, bude mít nedozírné následky do budoucna.“

Martin Plíšek, náměstek ministra zdravotnictví: „Dnešní takzvaný protest je odboráři označován jako symbolický. Víme, že ještě v lednu plánovali masové protesty ve smyslu, že to pocítí pacienti a oni tím ukáží svoji sílu. Myslím, že se z toho stala fraška.“

Martin Sedláček, předseda LOK Moravskoslezského kraje: „Pro letošní rok je naplánováno, že do zdravotnictví půjde mnohem méně prostředků, a to, přeloženo do češtiny, znamená, že ne všichni budou moci býti ošetřeni.“

Vladimír Lemon, ředitel Oblastní nemocnice Kladno: „Šetříme, kde se dá, na lécích, na obvazovém materiálu, na čisticích prostředcích, na energiích…“

Marek Zeman, ředitel FN Královské Vinohrady: „Zdravotnictví se nehroutí a ani se nezhroutí. Na druhou stranu je stále větší tlak na efektivitu a hledání vnitřních rezerv.“

Jana Uhrová, místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů: „Dát pacientovi, který se na mne s důvěrou obrátí, podepsat nějaký petiční papír, kde jde v podstatě o moje peníze, to není dobře.“

Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů: „Začíná se možná blýskat na lepší časy, že propady nebudou tak velké. A ty dopady velké být měly, regulací mohlo být až 70 % ambulantních specialistů a v některých oborech úhrady klesly až na 75 %.“

Vydáno pod