Veřejnoprávní média mají důvod k obavám

Praha - Nový český prezident Miloš Zeman na sebe v inauguračním projevu prozradil, že bojuje s včerejšími nepřáteli, médii počínaje a odpůrci opoziční smlouvy konče. Ideálem pro něj je stav, kdy si politické strany rozparcelují zemi, dohody budou kabinetní, neveřejné, a o tom, kdo je tunelář, rozhodne zas jen politická dohoda, píšou dnešní Lidové noviny (LN). Na realizaci podobného konceptu je ale dnes pozdě, co s Václavem Klausem nestihl, už nedožene - jeho příznivcům se to však krásně poslouchá, uvádí deník.

Miloš Zeman je podle listu daleko větší mluvka než jeho předchůdce, dělat proto nějaké dramatické závěry z jediného projevu je ztrátou času. Kmotrovské mafie i neonacisty mají na starosti policisté a státní zástupci, kteří začali razantně zasahovat teprve za vlády nynější koalice, bát se tedy musí spíš jich než Miloše Zemana.

„Kdo by se mohl začít strachovat, jsou novináři ve veřejnoprávních médiích, ta bude chtít nový prezident v nadšeném souručenství s ČSSD i komunisty zkrotit, třeba ve jménu vyváženosti. My v médiích soukromých jsme za vodou, jak řekl kolega Petráček: Nikdy nebyl o Respekt větší zájem, než když ho chtěl Zeman zlikvidovat,“ podotýká komentátor LN.

MfD: Druhým ostrůvkem negativní deviace je neokomunismus

Podle Mladé fronty Dnes (MfD) Zemanovy paušální útoky na média připomínají křik politiků po premiéře filmu Hoří, má panenko. Nový prezident připomněl i negativní deviaci neonacismu. „To je na místě. Uteklo mu však, že existuje i druhá negativní deviace, neokomunismus. S tou rád spolupracuje. Také s tím skončí?“ ptá se komentátor.

Monarchistická podívaná, která se v pátek odehrála na Pražském hradě, patřila do jiné doby. Do doby dávno minulé, konstatuje MfD. Miloš Zeman podle deníku promeškal první příležitost, jak se kladně zapsat ne snad do velkých, ale aspoň do malých dějin. Jako skeptik a člověk osobně skromný mohl odmítnout tu středověkou parádu. Svůj nástup do úřadu mohl pojmout stejně civilně, jako když je jmenován premiér, ve skutečnosti nejmocnější muž v zemi.

„Prezident vlastně nese jediné riziko. Že odejde stejně trapně jako Václav Klaus. Miloš Zeman má pět let na to, kdy může pracovat na tom, aby odešel jako vítěz. Začátek se nepovedl. Nebo ano? Možná chtěl Zeman, abychom se na jeho počest zasmáli,“ uzavírá svůj komentář MfD.

Video Zeman v pondělí oznámí jména těch, kteří ho doprovodí na Hrad
video

Zeman v pondělí oznámí jména těch, kteří ho doprovodí na Hrad