Bývalý šéf pražských strážníků Kotrouš nastoupil do vězení

Praha - Bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš, kterému soud vyměřil za přijetí úplatku 5,5 roku vězení, nastoupil po poledni do pankrácké káznice. Městský soud v Praze sice původně Kotroušovi stanovil datum nástupu do vězení nejpozději do minulého pátku, někdejší ředitel městské policie si však výzvu vyzvedl pozdě. Soud proto termín o týden posunul.

Kotrouš přišel ke vstupu do věznice sám, přes rameno si nesl pouze malou tašku s osobními věcmi. Na místě prozradil, že se s rodinou, která ho doprovodila, rozloučil opodál. Chtěl ji totiž ušetřit případného zájmu médií. Ke svému nástupu do vězení se nechtěl nijak vyjadřovat. „Nezlobte se, nebudu to komentovat,“ uvedl pouze v čekárně u vstupu do výkonu trestu.

Bývalý šéf pražských strážníků si řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Chtěl tak získat nejméně 1,2 milionu korun. Soudy mu kromě uloženého trestu vězení také na pět let zakázaly pracovat v bezpečnostních ozbrojených sborech a nakázaly mu zaplatit pokutu 400 tisíc korun. Pokud Kotrouš stanovenou pokutu neuhradí, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o půl roku, tedy na šest let.

Kotrouš se k přijetí úplatku přiznal

Šestačtyřicetiletý Kotrouš převzal od majitele servisu Josefa Jíši na dvou schůzkách nejdříve 200 tisíc korun a poté dalších 150 tisíc korun. Zbytek peněz už nedostal, detektivové ho předloni v listopadu zadrželi v jeho služebním voze i s úplatkem. Muž se k přijetí 150 tisíc korun, s nimiž ho policie zadržela, přiznal. Přijetí peněz odůvodnil tíživou finanční situací. Popřel však, že by převzal i 200 tisíc korun, které se nikdy nenašly. Dále odmítl to, že po Jíšovi žádal další peníze.

Pražský vrchní soud letos zmírnil původní trest odnětí svobody z loňského listopadu o půl roku. Městský soud v Praze mu původně uložil také desetiletý, tedy nejvyšší možný zákaz činnosti u státní i městské policie. Odvolací senát zákaz zmírnil na polovinu doby a rozšířil jeho platnost na všechny ozbrojené bezpečnostní sbory.

Vrchní soud také změnil právní kvalifikaci činu. Prvostupňový soud Kotrouše potrestal i za zneužití pravomoci úřední osoby, podle nadřízené instance však tento paragraf nelze použít, neboť je již zohledněn ve kvalifikaci přijetí úplatku. Vrchní soud zrušil i trest propadnutí 103 tisíc korun, místo toho vyměřil pokutu. Exšéfovi strážníků hrozilo od pěti do 12 let žaláře.