Dienstbier připustil, že za jeho neúspěchem stojí kritika Zemana

Praha – Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier připustil, že za jeho neúspěchem ve volbě nového stranického předsednictva stojí kritika na adresu Miloše Zemana v době prezidentské volby. Dienstbier to uvedl v Otázkách Václava Moravce s tím, že jeho kritické postoje vůči Zemanovi posloužily spolustraníkům, kteří ho chtěli potrestat také za nepříjemnou kritiku do vlastních řad.

„Hlavní důvod je ten, že jsem řadě lidí svými velmi jednoznačnými postoji nepohodlný a nepříjemný,“ vysvětluje si Dienstbier svůj neúspěch na ostravském sjezdu ČSSD. Zde obhajoval místopředsednický post, ve vnitrostranické volbě ale neuspěl, ačkoli měl podporu samotného předsedy strany Bohuslava Sobotky.

Podle hlasů řady delegátů i podle některých komentátorů stála za jeho propadem kritika, kterou coby prezidentský kandidát nešetřil na adresu někdejšího šéfa ČSSD Miloše Zemana. V jedné z předvolebních debat ho obvinil z napojení na šedou zónu pražské politiky spojenou se jmény lobbistů Janouška a Hrdličky a v rozporu s rozhodnutím stranického vedení Zemana odmítl veřejně podpořit poté, co s Karlem Schwarzenbergem postoupil do druhého kola.

Dienstbier: Vliv prezidentské volby? To je naprosto jasné

Že za neúspěchem stál i postoj k Zemanovi, nyní připustil i Dienstbier. „Je naprosto jasné, že roli sehrál můj postoj mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby, kdy jsem odmítl popřít to, co jsem říkal před prvním kolem,“ uvedl Dienstbier v Otázkách Václava Moravce a znovu zopakoval své stanovisko k oběma prezidentským kandidátům. „Odmítl jsem změnit názor a přestat kritizovat různé nešvary české politiky, ať už se to týká korupce, špinavého financování kampaní, propojení politiky a byznysu. Proto jsem nemohl před druhým kolem podpořit žádného kandidáta, protože bych popřel principy, které vyznávám.“

Podle Dienstbiera tak jeho kritika Miloše Zemana posloužila spolustraníkům, jak ho ztrestat za jeho upozorňování na vnitřní problémy sociální demokracie. „Že jsem někomu zrovna nevoněl, tato věc byla samozřejmě vhodnou příležitostí, které využili.“

Obnovené vedení ČSSD:

Do předsednictva strany se nakonec místo Jiřího Dienstbiera dostal plzeňský hejtman Milan Chovanec. Změnou prošel také povinný ženský post ve vedení strany, Marii Benešovou vystřídala místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Posty řadových místopředsedů obhájil Lubomír Zaorálek i Zdeněk Škromach, ke změně nedošlo ani na vedoucích pozicích: statutárním místopředsedou zůstává Michal Hašek, stranu nadále povede Bohuslav Sobotka.

Svoboda: Kdyby to v ČSSD fungovalo, nesmetla by korunního prince

Sociální demokracie označila včera ukončený sjezd za úspěšný; podařilo se narovnat vztahy s prezidentem Milošem Zemanem, který straně otevřeně popřál výhru ve sněmovních volbách, Bohuslav Sobotka navíc získal velmi silný mandát, když ho v předsednickém křesle podpořilo 84 procent delegátů.

„Pokud se kouknete na trosky v české stranické krajině, sociální demokracie tu pořád působí jako nejsilnější, nejkonsolidovanější a v zásadě jednotná strana,“ dodává nyní Dienstbier. „V reakci na katastrofální vládní politiku je to jediná strana, která je schopná lidem nabídnout alternativu.“

Slova o úspěšnosti sjezdu ovšem zpochybnil pražský primátor Bohuslav Svoboda. „Kdyby to v ČSSD tak skvěle fungovalo, byl by korunní princ zvolen místopředsedou,“ konstatoval. „Princ, který kandidoval na prezidenta, a celkem úspěšně, byl smeten dohodami krajských kmotříčků, o kterých se sice hovoří méně než u ODS, ale jsou daleko mocnější.“

Jiří Dienstbier:

„Když člověk kandiduje na místopředsedu strany, samozřejmě chce uspět. Pro mě to ale neznamená konec mých snah. Budu pokračovat v prosazování programových hodnot a v úsilí o to, aby sociální demokracie byla co nejsolidnější stranou a nesloužila jako nástroj k prosazování různých kšeftů.“

Sjezd ČSSD
Zdroj: Jaroslav Ožana/ČTK
Vydáno pod