Lidi kolem miliardáře Janečka podali trestní oznámení na Nečase

Praha - Iniciativa Klausovavelezrada.cz podala trestní oznámení na premiéra Petra Nečase. Chce, aby zveřejnil informace o průběhu schválení amnestie. Trestní oznámení obdržel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Pod textem jsou podepsáni stejní lidé, kteří v čele s miliardářem Karlem Janečkem organizovali petici pro podání žaloby na prezidenta pro velezradu. „Buď pan premiér dokáže nadevší pochybnost, že je vše v naprostém pořádku a bez závad, nebo z toho vyvodí osobní odpovědnost,“ řekl v rozhovoru pro ČT člen petičního výboru Martin Hausenblas. Nečas označil podávání trestních oznámení za národní sport, může podle něj také jít o reakci na trestní oznámení úřadu vlády na Janečkova spolupracovníka, bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka.

Podle iniciativy porušil Nečas hned několik zákonů. Měl zneužít pravomoci veřejné osoby a mařit úkon veřejné osoby z nedbalosti. Porušen měl být také zákon o spisové službě a archivnictví. „Premiér do dnešní doby nerozptýlil pochybnosti a okolnosti kolem kontrasignace amnestie. Místo, aby se je dařilo rozptylovat, tak v zásadě rostou a rostou,“ řekl Hausenblas. Iniciativa podle něj zvolila trestní oznámení proto, že důkazní břemeno je nyní na straně premiéra Nečase.

Martin Hausenblas: „Premiér Nečas nebyl ochoten zveřejnit informace. My doufáme, že ÚOOZ je správný partner, který ty informace prostě sdělí.“

Podle autorů trestního oznámení je také podezřelé, že na Úřadu vlády neexistuje žádný dokument, který by se rozhodnutí o amnestii týkal. Úřad je přitom povinen zajišťovat spisovou a archivační službu ve vztahu k aktům vlády a premiéra. Iiciativa se proto domnívá, že byl porušen zákon o spisové službě. „Každý člověk, když jde na úřad, dostane jednací číslo, jeho spis obdrží košilku a pak úřadem nějakým způsobem koluje a dostane se mu zpátky. Na amnestii nic takového není, i když je to nesmírně důležitý dokument, který se týká statisíců lidí,“ podotkl Hausenblas.

Premiér by měl doložit i to, zda se zabýval dodržením mezinárodních závazků, především dvou smluv, které Česká republika přijala. První je Úmluva o praní, vyhledávání, zadržování a konfiskaci výnosů ze zločinu z roku 1995, podle Hausenblase byla pravděpodobně porušena i smlouva z roku 2008, která se týká obchodu s lidmi: „Byl amnestován gang kuplířů v severních Čechách.“   

Nečas: Podat trestní oznámení se v této zemi stává národním sportem

Oznámení navazuje na nedávnou žádost předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a předsedy ústavně-právního výboru komory Miroslava Antla adresovanou nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Chtějí, aby prověřil okolnosti spolupodpisu Nečase pod prezidentskou amnestií. Podle nich by mohl být Nečas podezřelý ze zneužití pravomoci, protože amnestii podepsal, aniž ji předtím předložil vládě k projednání.

Premiér reagoval na trestní oznámení slovy, že se v této zemi stává jeho podání národním sportem: „Kdokoli může podat trestní oznámení na kohokoli bez jakékoli sankce nebo omezení. Jedná se pouze o zástupný krok, protože blízký spolupracovník pana Janečka pan Randák čelí trestnímu stíhání…. Je to také inspirováno ne příliš inteligentním krokem pana Štěcha, který udělal vlastně víceméně totéž.“

Rozhovor s Martinem Hausenblasem (zdroj: ČT24)