Dernerová: Úhradová vyhláška připraví nemocnice o stovky milionů

Praha – Ústavní stížnost na úhradovou vyhlášku není šířením poplašných zpráv, řekla v pořadu Hyde Park ČT24 senátorka Alena Dernerová (nestr. za Severočeši.cz). Pěti nemocnicím podle ní z rozpočtu zmizí na 300 milionů korun, výrazně se tak sníží kvalita péče. Návrh na zrušení novely, podle které se proplácí práce ve zdravotnictví, poslalo včera k Ústavnímu soudu 39 senátorů.

Kvůli úhradové vyhlášce přijde pět nemocnic ročně o 300 milionů, tedy měsíční náklady na péči, uvedla v rozhovoru Dernerová. „Stížnost, kterou dáváme k Ústavnímu soudu, není strašení,“ dodala. Nemocnice podle senátorky budou mít problém například s dodržováním časových limitů pro objednávání pacientů či s vypisováním léků. Konkrétní čísla si podle svých slov nechala zpracovat v jedné z větších nemocnic.

Argumenty ministerstva zdravotnictví, podle nichž lidé tráví díky pokrokům ve vývoji medicíny na nemocničních lůžcích čím dál méně času, Dernerová odmítla s tím, že ve vyhlášce jde o srovnání dvou po sobě následujících let. „Za jeden nebo dva roky není boom medicíny tak obrovský,“ řekla. Do kritické situace ve zdravotnictví se podle ní promítla také vysoká úroveň DPH a zdražování léků.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Návrh na zrušení úhradové vyhlášky včera k Ústavnímu soudu podala Česká lékařská komora a 39 senátorů. Předpis označili za nesrozumitelný, ohrožující dostupnost a kvalitu lékařské péče a pro české zdravotnictví likvidační. Senátoři si také stěžují, že resort měl snížení úhrad pro letošek zveřejnit dřív než poslední den loňského roku. Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Aleš Roztočil (TOP 09) předpokládá, že úhradovou vyhlášku některé z nemocnic finančně neustojí. Zrušení pěti z nich podle něj ale pacienti nepocítí.