Čeští vědci jsou na cestě k onkologickému Svatému grálu

Praha - Nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění otevírají čeští vědci. V mezinárodním odborném časopisu Apoptosis píší o tom, že alkaloid z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě nádorů, posiluje účinky proteinu TRAIL, který dokáže způsobit smrt rakovinné buňky.

Některé nádorové buňky jsou však vůči TRAILu odolné, nebo dokonce TRAIL u nich vyvolává další dělení a tvorbu dalších národů. „Pozornost se tedy zaměřila na hledání pomocníka, který by unikátní schopnost TRAILu výběrově zabíjet nádorové buňky podpořil. Jednu takovou látku identifikovaly vědecké týmy pod vedením Ladislava Anděry a Petra Bartůňka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd,“ uvedla mluvčí akademie Miroslava Kaňková.

Vědci podle ní prokázali, že kultivace buněk z nádoru tlustého střeva s TRAILem a alkaloidem homoharringtoninem (HHT) vedla k jejich úplnému zničení, zatímco normální buňky pocházející z epitelu zdravého střeva zůstaly k této kombinaci látek netečné a přežily. Badatelé popsali způsob, jakým HHT ovlivňuje signální dráhu molekuly TRAILu.

  • „K hledání Svatého grálu někteří vědci přirovnávají hledání účinného léku proti rakovině, který by kromě úspěšného vymýcení nádorových buněk neměl pokud možno žádné, nebo měl jen minimální vedlejší účinky pro organismus. A na rozdíl od Indiany Jonese, který ve filmu Poslední křížová výprava Svatý grál opravdu našel, vědecká komunita zatím takové štěstí neměla. Výrazným posunem k tomuto vysněnému cíli by mohl být objev badatelů z Ústavu molekulární genetiky,“ píše se na webu Akademie věd.

„Důležité je, že likvidace nádorových buněk fungovala nejen v buněčných kulturách, ale také u myší, kterým byly vpraveny nádorové buňky. Během 18 dnů po podání směsi TRAILu a HHT se růst nádoru zastavil a myši neprojevovaly žádné známky strádání a vedlejších účinků,“ vysvětluje Kaňková. Objev homoharringtoninu jako pomocníka TRAILu tak zřejmě otevírá nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění.

Více informací hledejte na webu Akademie věd.