Pitr dostal za daňové úniky 5 let, Provod je kvůli amnestii beztrestný

Praha – Pražský městský soud nepravomocně uznal podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda vinnými z daňových úniků. Pitrovi uložil souhrnný trest 5 let, Provod je kvůli amnestii beztrestný. Soud poslal Pitra do věznice s dozorem a zakázal mu také na pět let činnosti ve statutárních orgánech společnosti. Kromě společné škody s Provodem u něj konstatoval další pokus o krácení daně, čímž údajně mohl způsobit škodu 6,9 milionu korun.

Podle obžaloby připravili oba podnikatelé v roce 1994 za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost stát na daních zhruba o 23,5 milionu korun. V roce 2006 za to byli nepravomocně odsouzeni k pětiletým trestům za podvody. Soudy ale loni rozsudky zrušily a kauzu začaly znovu projednávat. Prvoinstanční senát pak uvedl, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. 

Soud tehdy v odůvodnění rozsudku uvedl, že se podařilo prokázat pouze to, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH. Nelze však prý již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili. Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník, platící od roku 2010, ji ale nepovažuje za trestnou. Odvolací soud ale zprošťující verdikt zrušil, pražský městský soud proto dnes musel věc projednat znovu.

Novoroční amnestie stíhání obou podnikatelů za údajné daňové delikty z roku 1994 zastavila. Oba muži ale na projednání kauzy trvali. Souhlasili s nepravomocným verdiktem, kterým je soud loni zprostil obžaloby. Pitr tehdy řekl, že chce očistit své jméno, s amnestií ale souhlasil. Od spáchání údajného trestného činu uplynulo již podle jeho dřívějšího vyjádření téměř 19 let. „Taková doba nemůže být v souladu s právem na spravedlivý proces, a já jsem přitom ani v jednom případě nezpůsobil v tomto řízení žádnou prodlevu,“ řekl v lednu podnikatel.

Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl do zahraničí, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Dva roky strávil ve vazbě. Soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu a stanovily mu tříletou zkušební dobu.