Platby v nemocnici? Dospělí s limitem, děti zdarma, plánuje ministerstvo

Praha – Po včerejším verdiktu Ústavního soudu, který spolu s nadstandardy zrušil i stokorunový poplatek za den v nemocnici, hledá ministerstvo zdravotnictví cestu, jak o tento finanční příjem nepřijít. S novým rokem by chtělo zavést novelu zákona, která u dětí tuto platbu zruší a ostatních pacientů ji omezí na 30 dní v roce; člověk by tak za pobyt v nemocnici zaplatil maximálně 3 000 korun za rok. Pokud by se novelu nepodařilo prosadit, budou od Nového roku platby zrušeny zcela.

Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že stokorunový poplatek za jeden den v nemocnici musí skončit k 31. prosinci letošního roku. „Hospitalizační poplatek je možné do konce roku vybírat v nezměněné výši 100 korun. Do té doby dostaly vláda a parlament čas tuto oblast upravit,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09). 

Resort podle Plíška upraví platby v nemocnici novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění; ta již nyní počítá se zrušením plateb u osob do 18 let, po včerejším nálezu ÚS do ní přibude i časový strop třiceti dní pro ostatní pacienty. S limitem blízkým třem tisícům, které navrhuje ministr v demisi Leoš Heger, počítá i jeho pravděpodobný nástupce z úřednické vlády Jiřího Rusnoka Martin Holcát – ten hovoří o dvou a půl tisících korun.

Předlohu zákona o veřejném zdravotním pojištění chce ministerstvo předložit během srpna, projednat by se ve sněmovně měla ve zrychleném režimu, takže by se změna mohla stihnout; není ovšem jisté, zda za stávajících politických turbulencí bude na konci ledna dolní komora ještě existovat, pokud by se poslanci rozpustili, a zákon by se tak nepodařilo přijmout, budou pacienti od plateb v nemocnici počínaje 1. lednem 2014 zcela osvobozeni.

Novelou upraví ministerstvo i sankce za nevybírání regulačních poplatků. ÚS vzal tuto pravomoc zdravotním pojišťovnám, měly by je ukládat ministerstvo zdravotnictví a další zřizovatelé nemocnic, u soukromých lékařů jejich profesní sdružení. ÚS také zrušil nadstandardy, pro pacienty skončí možnost připlatit si na ně zhruba za dva týdny, než rozhodnutí vyjde ve Sbírce zákonů. Pak budou muset platit plnou cenu, teď platí jen rozdíl mezi cenou nadstandardu a tím, co hradí zdravotní pojišťovna.