Rittig: S Kubou jsem řešil situaci v ODS, ne žádné trafiky

Praha – Úřadující šéf ODS Martin Kuba dnes u policejního výslechu řekl, že se nezúčastnil žádných jednání souvisejících s výměnou poslaneckého mandátu za místa ve firmách se státní účastí. Kriminalisté se také zajímají o Kubovy schůzky s vlivným lobbistou Ivo Rittigem. Rittig v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že s Kubou řešil situaci v ODS, ale také jednání s koaličními partnery. Že by se spolu bavili o trafikách pro exposlance, lobbista odmítá. Další část rozhovoru s Ivo Rittigem uvidíte v sobotních a nedělních Událostech. Reportér Jiří Hynek se ho ptal například na kauzu údajně předražených jízdenek Pražského dopravního podniku nebo na důvody jeho pobytu v Monaku.

Rittig České televizi řekl, že jednání s Kubou se týkala nejen ODS, ale i koalice. „Bylo to někdy na podzim a chtěl vědět, jak cítím jednání s koaličními partnery a jak vidím situaci v ODS před kongresem,“ uvedl Rittig, který bývá označovaný jako vlivný nečlen ODS a v minulosti měl blízko i k dalším členům této strany.

Ivo Rittig pobývá od počátku vyšetřování celé kauzy v Monaku a zatím není jasné, kdy se vrátí. Pokud by ho policie chtěla vyslechnout, musí požádat o součinnost monacké orgány. „Já v Monaku bydlím asi osm let, mám monackou občanku, mám tady svůj byt… v žádném případě to nelze charakterizovat jako útěk před policií,“ řekl Rittig.

Kubův výslech bude pokračovat příští týden, přerušen byl kvůli schůzce předsedů politických stran s prezidentem Milošem Zemanem. „Vzhledem k tomu, že teď musím za panem prezidentem, jsme naši komunikaci přerušili a budeme v ní pokračovat ještě příští týden,“ vysvětlil Kuba, jehož dnešní výslech v budově Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v ulici Na Perštýně trval zhruba hodinu a půl.

Žalobci tvrdí, že se exposlanci Ivan Fuksa, Pavel Tluchoř a Marek Šnajdr vzdali mandátu, čímž umožnili schválení daňového balíčku tehdejší Nečasovy vlády, s nímž nesouhlasili. Údajnou protislužbou pro ně prý bylo získání lukrativních postů. „Já jsem s nimi nikdy žádné jednání, které by souviselo s jejich vzdáním se mandátu nebo s nějakou jinou pozicí, nevedl,“ prohlásil při odchodu z výslechu Kuba.

Kuba přiznal, že se s Rittigem sešel loni na podzim před kongresem ODS, kde se ucházel o post 1. místopředsedy. „Já sem viděl pana Rittiga na pár schůzkách před kongresem, kdy se jednalo o nějakou situaci uvnitř ODS,“ řekl Kuba. Prý mapoval situaci ve straně a informace sbíral také od zákulisních hráčů, tedy i od Rittiga.

Odmítl ale, že by měl s Rittigem nějaký vztah. Sám prohlásil, že by policie neměla soudit politika za to, s kým se stýká, ale kvůli tomu, co vykoná a jak se rozhoduje. Kuba na informace o svých údajných setkáních s Rittigem sám poukázal v tiskové zprávě. Ačkoli připustil, že se s lobbistou mohl sejít, kritizoval, že se od novináře dozvěděl, že se tato informace objevila v policejním spisu. (Více o prohlášení Martina Kuby najdete zde.)

Kvůli kauze padla vláda a Nečas se vzdal funkce předsedy ODS. K případům kolem Nagyové se kriminalisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z Ivo Rittiga a dalších lobbistů Romana Janouška či Tomáše Hrdličky.

Právě dům Ivo Rittiga prohledávali detektivové ÚOOZ v červnu v rámci zátahu v kauze Jany Nagyové. Lobbista měl podle policie ovlivňovat veřejné zakázky v rámci zločinného spolčení. A byla s ním v kontaktu i bývalá šéfka kabinetu Petra Nečase. Rittiga ale policie z ničeho neobvinila.

U výslechu byl již Picek či Vondra, na policii musel i sám Nečas

Na policii už vypovídala řada lidí - v kauze sledování policie vyslechla ministra obrany v demisi Vlastimila Picka nebo jeho předchůdce Alexandra Vondru (ODS) či samotnou Radku Nečasovou. V kauze uplácení musela na policii šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS), Nečas nebo odvolaný šéf Českých drah Petr Žaluda.

Exposlanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř čelili obvinění z korupce a několik týdnů byli ve vazbě. Nejvyšší soud ale v červenci rozhodl, že v jejich případě došlo k nepřijatelnému vměšování výkonné moci do moci zákonodárné. Exposlance proto vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení s tím, že politickou dohodu chrání jejich poslanecká imunita. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně jejich stíhání zrušil. Trestní řízení ale ještě neskončilo, kauzou se stále zabývají žalobci.

PŘÍPAD TŘÍ REBELŮ: Skupinu rebelů v občanské demokracii tvořili Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř; loni na podzim komplikovali vládní záměr zvýšit DPH, když odmítali zvednout ruku pro daňový balíček ministra financí Miroslava Kalouska. Zaštiťovali se tehdy slovy o dodržování programové čistoty ODS a opírali se mj. o autoritu tehdejšího prezidenta Václava Klause, který záměr Nečasova kabinetu rovněž kritizoval. Vláda se tak vystavila hrozbě svého pádu, protože premiér Petr Nečas spojil hlasování o daňových změnách s hlasováním o důvěře celému kabinetu.

Poté, co Fuksa na dušičkovém kongresu ODS neúspěšně vyzval Nečase k boji o předsednické křeslo, se všichni tři rebelové svého poslaneckého mandátu vzdali a sněmovna díky tomu daňové změny odsouhlasila. Fuksa obdržel post v Českém Aeroholdingu, Šnajdr se pak stal členem a později i předsedou dozorčí rady společnosti Čepro, Tluchoř měl zamířit do orgánů ČEZu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud potvrdil Peltovi vězení v délce pět a půl roku

Odvolací soud potvrdil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi za zmanipulování sportovních dotací trest vězení v délce pět a půl roku. Někdejší náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová půjde za mříže na šest let. Soud tak zamítl odvolání dvojice, která od počátku trvá na své nevině. Nevyhověl ani státnímu zástupci Ondřeji Trčkovi, který požadoval tresty zvýšit na šest a šest a půl roku.
10:30Aktualizovánopřed 10 mminutami

Sněmovna schválila zjednodušení rozvodů a úpravy péče o děti

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i úpravy péče o děti z rozvedených manželství má od příštího roku zajistit novela občanského zákoníku, kterou schválila sněmovna. Předloha mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení. Zakotví i povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání. Novelu teď čeká posouzení v Senátu.
13:52Aktualizovánopřed 10 mminutami

Sněmovna schválila školskou novelu

Financování nepedagogických pracovníků jako školníků uklízeček či kuchařek zřejmě bude od příštího roku převedeno ze státu na obce a kraje jako zřizovatele škol. Ve sněmovně to ve středu prosadila vládní koalice přes odpor opozičních hnutí ANO a SPD. Financování školních psychologů a speciálních pedagogů má zase být ze státního rozpočtu. Novelu školského zákona nyní posoudí Senát.
09:02Aktualizovánopřed 13 mminutami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
10:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům emailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 9 hhodinami

Klíčové je přežít první dny. Projekt radí, jak překonat krizové situace

Přírodní katastrofa, válečný konflikt nebo výpadek elektřiny. Nový projekt s názvem Corty má lidi naučit, jak přežít prvních dvaasedmdesát hodin. Spolupracovali na něm odborníci z řad psychologů, vyjednavačů, záchranářů a členů zásahových jednotek. Podle nich je totiž připravenost na mimořádné události nedostatečná. Ministerstvo vnitra zase chystá adaptaci finského modelu „72 hodin“, jehož součástí budou informační brožura a kampaň. Připraveny by dle resortu měly být do konce léta.
před 16 hhodinami

Poslanci podpořili rozšíření pravomocí České národní banky

Česká národní banka zřejmě získá víc pravomocí při dohledu nad bankovním trhem. Počítá s tím vládní předloha, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Předtím poslanci zrychleně schválili také povinné shromažďování zveřejněných informací v rámci Jednotného evropského přístupového místa (ESAP). Program schůze zákonodárci schvalovali skoro pět hodin. Jednání přerušili po 20:00.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...