Rittig: S Kubou jsem řešil situaci v ODS, ne žádné trafiky

Praha – Úřadující šéf ODS Martin Kuba dnes u policejního výslechu řekl, že se nezúčastnil žádných jednání souvisejících s výměnou poslaneckého mandátu za místa ve firmách se státní účastí. Kriminalisté se také zajímají o Kubovy schůzky s vlivným lobbistou Ivo Rittigem. Rittig v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že s Kubou řešil situaci v ODS, ale také jednání s koaličními partnery. Že by se spolu bavili o trafikách pro exposlance, lobbista odmítá. Další část rozhovoru s Ivo Rittigem uvidíte v sobotních a nedělních Událostech. Reportér Jiří Hynek se ho ptal například na kauzu údajně předražených jízdenek Pražského dopravního podniku nebo na důvody jeho pobytu v Monaku.

Rittig České televizi řekl, že jednání s Kubou se týkala nejen ODS, ale i koalice. „Bylo to někdy na podzim a chtěl vědět, jak cítím jednání s koaličními partnery a jak vidím situaci v ODS před kongresem,“ uvedl Rittig, který bývá označovaný jako vlivný nečlen ODS a v minulosti měl blízko i k dalším členům této strany.

Ivo Rittig pobývá od počátku vyšetřování celé kauzy v Monaku a zatím není jasné, kdy se vrátí. Pokud by ho policie chtěla vyslechnout, musí požádat o součinnost monacké orgány. „Já v Monaku bydlím asi osm let, mám monackou občanku, mám tady svůj byt… v žádném případě to nelze charakterizovat jako útěk před policií,“ řekl Rittig.

Kubův výslech bude pokračovat příští týden, přerušen byl kvůli schůzce předsedů politických stran s prezidentem Milošem Zemanem. „Vzhledem k tomu, že teď musím za panem prezidentem, jsme naši komunikaci přerušili a budeme v ní pokračovat ještě příští týden,“ vysvětlil Kuba, jehož dnešní výslech v budově Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v ulici Na Perštýně trval zhruba hodinu a půl.

Žalobci tvrdí, že se exposlanci Ivan Fuksa, Pavel Tluchoř a Marek Šnajdr vzdali mandátu, čímž umožnili schválení daňového balíčku tehdejší Nečasovy vlády, s nímž nesouhlasili. Údajnou protislužbou pro ně prý bylo získání lukrativních postů. „Já jsem s nimi nikdy žádné jednání, které by souviselo s jejich vzdáním se mandátu nebo s nějakou jinou pozicí, nevedl,“ prohlásil při odchodu z výslechu Kuba.

Kuba přiznal, že se s Rittigem sešel loni na podzim před kongresem ODS, kde se ucházel o post 1. místopředsedy. „Já sem viděl pana Rittiga na pár schůzkách před kongresem, kdy se jednalo o nějakou situaci uvnitř ODS,“ řekl Kuba. Prý mapoval situaci ve straně a informace sbíral také od zákulisních hráčů, tedy i od Rittiga.

Odmítl ale, že by měl s Rittigem nějaký vztah. Sám prohlásil, že by policie neměla soudit politika za to, s kým se stýká, ale kvůli tomu, co vykoná a jak se rozhoduje. Kuba na informace o svých údajných setkáních s Rittigem sám poukázal v tiskové zprávě. Ačkoli připustil, že se s lobbistou mohl sejít, kritizoval, že se od novináře dozvěděl, že se tato informace objevila v policejním spisu. (Více o prohlášení Martina Kuby najdete zde.)

Kvůli kauze padla vláda a Nečas se vzdal funkce předsedy ODS. K případům kolem Nagyové se kriminalisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z Ivo Rittiga a dalších lobbistů Romana Janouška či Tomáše Hrdličky.

Právě dům Ivo Rittiga prohledávali detektivové ÚOOZ v červnu v rámci zátahu v kauze Jany Nagyové. Lobbista měl podle policie ovlivňovat veřejné zakázky v rámci zločinného spolčení. A byla s ním v kontaktu i bývalá šéfka kabinetu Petra Nečase. Rittiga ale policie z ničeho neobvinila.

U výslechu byl již Picek či Vondra, na policii musel i sám Nečas

Na policii už vypovídala řada lidí - v kauze sledování policie vyslechla ministra obrany v demisi Vlastimila Picka nebo jeho předchůdce Alexandra Vondru (ODS) či samotnou Radku Nečasovou. V kauze uplácení musela na policii šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS), Nečas nebo odvolaný šéf Českých drah Petr Žaluda.

Exposlanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř čelili obvinění z korupce a několik týdnů byli ve vazbě. Nejvyšší soud ale v červenci rozhodl, že v jejich případě došlo k nepřijatelnému vměšování výkonné moci do moci zákonodárné. Exposlance proto vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení s tím, že politickou dohodu chrání jejich poslanecká imunita. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně jejich stíhání zrušil. Trestní řízení ale ještě neskončilo, kauzou se stále zabývají žalobci.

PŘÍPAD TŘÍ REBELŮ: Skupinu rebelů v občanské demokracii tvořili Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř; loni na podzim komplikovali vládní záměr zvýšit DPH, když odmítali zvednout ruku pro daňový balíček ministra financí Miroslava Kalouska. Zaštiťovali se tehdy slovy o dodržování programové čistoty ODS a opírali se mj. o autoritu tehdejšího prezidenta Václava Klause, který záměr Nečasova kabinetu rovněž kritizoval. Vláda se tak vystavila hrozbě svého pádu, protože premiér Petr Nečas spojil hlasování o daňových změnách s hlasováním o důvěře celému kabinetu.

Poté, co Fuksa na dušičkovém kongresu ODS neúspěšně vyzval Nečase k boji o předsednické křeslo, se všichni tři rebelové svého poslaneckého mandátu vzdali a sněmovna díky tomu daňové změny odsouhlasila. Fuksa obdržel post v Českém Aeroholdingu, Šnajdr se pak stal členem a později i předsedou dozorčí rady společnosti Čepro, Tluchoř měl zamířit do orgánů ČEZu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 6 mminutami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 1 hhodinou

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 7 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 7 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 8 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 9 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 9 hhodinami
Načítání...