Vláda: Pojišťovny by měly Čechům platit operace v zemích EU

Praha – Zdravotní pojišťovny by měly Čechům hradit operace v zemích Evropské unie, aniž by musel pacient žádat o souhlas. Rozhodla o tom odstupující vláda Jiřího Rusnoka, příslušný zákon ještě musí schválit parlament. Kabinet také odsouhlasil navýšení policejních stavů o tisíc mužů a dvousetčlennou posilu pro hasičské sbory.

ZDRAVOTNICTVÍ: Zákon o tzv. přeshraniční péči implementuje do českého práva říjnovou bruselskou směrnici. Podle ní mají občané EU právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není, anebo by museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa v jednotlivých zemích. V současnosti přitom musí Češi o souhlas s operací v evropské osmadvacítce žádat pojišťovny – v loňském roce schválily 42 případů.

Ministerstvo zdravotnictví očekává, že počty lidí, kteří pojedou na plánovanou operaci do ciziny, a cizinců, kteří se dají operovat v Česku, budou zhruba vyrovnané. Protože pojišťovny zaplatí operaci v cizině do výše českých nákladů, řadu zájemců z ČR to odradí - v cizině je péče dražší. Pokud by přesto zájem českých pacientů prudce vzrostl, obnoví se rychlou novelou podmínka předběžného souhlasu pojišťovny. Podle ministerstva se spíše dá očekávat, že z EU budou jezdit pacienti do tuzemska. Česká medicína má dobrý zvuk a operace zde vyjdou levněji.

VZP: Rusnokův kabinet rovněž odsouhlasil návratnou finanční výpomoc pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ve výši 700 milionů korun a projednal posílení zdrojů pro odvody státu od listopadu o 400 milionů korun měsíčně. VZP žádala 2,5 miliardy korun, protože právě tolik jí na konci roku bude chybět. Peníze mají přispět k tomu, aby největší pojišťovna udržela lhůty splatnosti za péči.

„Jak jste jistě zaznamenali, návrh na zvýšení příspěvku státu za státní pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění již nabyl platnosti a účinnosti podle zákonného opatření a v podstatě již od měsíce listopadu bude platit stát o 400 milionů více do systému. Takže to je dohromady 800 milionů za listopad a prosinec,“ řekl Rusnok.

POLICIE A HASIČI: Vláda také schválila zvýšení počtu policistů a hasičů pro příští rok; policie bude mít příští rok téměř o tisíc služebních míst více, hasiči pak o dvě stovky. Na platy policistů kabinet vyčlení z rozpočtu téměř 15,2 miliardy korun, hasičům pak přidělí přes 3,6 miliardy. Personálně by měly posílit zejména pořádkové jednotky a dopravní policie, a to hlavně v problémových lokalitách - na Ostravsku či na severu Čech. Současně by se měl zvýšit počet policistů i u některých celostátních útvarů.

Personální změny budou – i kvůli BIS

Premiér v demisi Jiří Rusnok také znovu potvrdil, že i po volbách chystá jeho kabinet další personální obměny ve spravovaných institucích, a to i s ohledem na informace od BIS. „Vzhledem ke stavu některých resortů a některých institucí - a my jsme shodou okolností dneska projednávali v uzavřené části zprávu o činnosti v loňském roce Bezpečnostní informační služby - a vzhledem k těm informacím, které bych řekl, vytrvale tato služba dodává vládě, tak by možná těch personálních kroků mělo být mnohem více,“ uvedl také, aniž by informace specifikoval.


Video Reportáž Lenky Drmotové
video

Reportáž Lenky Drmotové