Vláda: Pojišťovny by měly Čechům platit operace v zemích EU

Praha – Zdravotní pojišťovny by měly Čechům hradit operace v zemích Evropské unie, aniž by musel pacient žádat o souhlas. Rozhodla o tom odstupující vláda Jiřího Rusnoka, příslušný zákon ještě musí schválit parlament. Kabinet také odsouhlasil navýšení policejních stavů o tisíc mužů a dvousetčlennou posilu pro hasičské sbory.

ZDRAVOTNICTVÍ: Zákon o tzv. přeshraniční péči implementuje do českého práva říjnovou bruselskou směrnici. Podle ní mají občané EU právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není, anebo by museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa v jednotlivých zemích. V současnosti přitom musí Češi o souhlas s operací v evropské osmadvacítce žádat pojišťovny – v loňském roce schválily 42 případů.

Ministerstvo zdravotnictví očekává, že počty lidí, kteří pojedou na plánovanou operaci do ciziny, a cizinců, kteří se dají operovat v Česku, budou zhruba vyrovnané. Protože pojišťovny zaplatí operaci v cizině do výše českých nákladů, řadu zájemců z ČR to odradí - v cizině je péče dražší. Pokud by přesto zájem českých pacientů prudce vzrostl, obnoví se rychlou novelou podmínka předběžného souhlasu pojišťovny. Podle ministerstva se spíše dá očekávat, že z EU budou jezdit pacienti do tuzemska. Česká medicína má dobrý zvuk a operace zde vyjdou levněji.

VZP: Rusnokův kabinet rovněž odsouhlasil návratnou finanční výpomoc pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ve výši 700 milionů korun a projednal posílení zdrojů pro odvody státu od listopadu o 400 milionů korun měsíčně. VZP žádala 2,5 miliardy korun, protože právě tolik jí na konci roku bude chybět. Peníze mají přispět k tomu, aby největší pojišťovna udržela lhůty splatnosti za péči.

„Jak jste jistě zaznamenali, návrh na zvýšení příspěvku státu za státní pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění již nabyl platnosti a účinnosti podle zákonného opatření a v podstatě již od měsíce listopadu bude platit stát o 400 milionů více do systému. Takže to je dohromady 800 milionů za listopad a prosinec,“ řekl Rusnok.

POLICIE A HASIČI: Vláda také schválila zvýšení počtu policistů a hasičů pro příští rok; policie bude mít příští rok téměř o tisíc služebních míst více, hasiči pak o dvě stovky. Na platy policistů kabinet vyčlení z rozpočtu téměř 15,2 miliardy korun, hasičům pak přidělí přes 3,6 miliardy. Personálně by měly posílit zejména pořádkové jednotky a dopravní policie, a to hlavně v problémových lokalitách - na Ostravsku či na severu Čech. Současně by se měl zvýšit počet policistů i u některých celostátních útvarů.

Personální změny budou – i kvůli BIS

Premiér v demisi Jiří Rusnok také znovu potvrdil, že i po volbách chystá jeho kabinet další personální obměny ve spravovaných institucích, a to i s ohledem na informace od BIS. „Vzhledem ke stavu některých resortů a některých institucí - a my jsme shodou okolností dneska projednávali v uzavřené části zprávu o činnosti v loňském roce Bezpečnostní informační služby - a vzhledem k těm informacím, které bych řekl, vytrvale tato služba dodává vládě, tak by možná těch personálních kroků mělo být mnohem více,“ uvedl také, aniž by informace specifikoval.