Exposlanci hledají uplatnění v běžném životě

Praha - Bývalí poslanci, kteří letos neobhájili svůj mandát, se vrací do běžného života a hledají uplatnění na pracovním trhu. Téměř osmdesát z nich o návrat do sněmovních lavic ani neusilovalo, některé tam ale neposlali sami voliči. Obě tyto skupiny se většinou vracejí ke svým původním profesím. Někteří se uplatnili prakticky ihned, jiní hledají zaměstnání s pomocí úřadu práce dodnes. Mnozí z nich se ale také neplánují zcela ztratit z dohledu.

Například bývalý poslanec za ODS Walter Bartoš se po patnácti letech ve sněmovně vrací ke svému původnímu povolání pedagoga. Jak sám přiznává, poslední tři roky se v politice už jen trápil. Už dnes proto přednáší moderní dějiny na gymnáziu v jihomoravské Strážnici. S učením je to prý podobné jako s prací zákonodárce. „Musíte se prostě předvádět. Jak v té politice, tak v té škole. Protože pokud se učitel v té hodině nepředvádí, tak ty děti velice obtížně může zaujmout,“ vysvětluje exposlanec. Do budoucna ale počítá i s tím, že by mohl moderní dějiny zase jednou sám tvořit a někam znovu kandidovat.

Exposlanec za TOP 09 Rudolf Chlad sice ve volbách získal přes dva tisíce kroužků, na cestu do pražské Sněmovní ulice to ovšem nestačilo. Zahálet ale bývalý náčelník horské služby v Krušných horách nebude. I přes neúspěch chce prosadit dva zákony, které má už připravené. Jeden se týká cizojazyčné reklamy v Karlovarském kraji, ten druhý upravuje bezpečný pohyb na horách.

Někteří nedávní zákonodárci se ovšem museli zaregistrovat na úřadu práce. Jedním z nich je komunista Pavel Hojda, který se před volbami vzdal své práce a spoléhal na úspěch. Jenže neplacené volno bude mít déle, než původně počítal. „V současné době sháním zaměstnání, mám několik nabídek a zatím si vybírám a rozmýšlím se,“ uvedl Hojda.

Bývalý poslanec za Věci veřejné Michal Babák se chce vrátit do oblasti daňového poradenství. Sněmovna ale Babákovi chybí, a i proto zakládá novou stranu s názvem Republika, jež má oslovit zejména pravicové voliče ze střední třídy. Uspět si přeje alespoň v krajských volbách.

Video Reportáž Barbory Peterové
video

Reportáž Barbory Peterové