Křest pivem: Kramářova vila ve fotografiích

Praha - Prezident Miloš Zeman spolu s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem dnes pokřtili novou knihu fotografií Kramářovy vily od Herberta Slavíka. Slavnostní křest se konal právě v residenci českých premiérů. Publikace, která se začne prodávat příští rok, objektivem známého fotografa představuje zákoutí slavné vily i její historii a novodobé využití. Zeman byl první premiér, který v novodobé historii sídlo obýval, naopak Rusnok je předsedou vlády zatím posledním. Právě z tohoto důvodu byli oba na dnešní křest pozváni. Fotografickou publikaci pak neváhali polít zlatavým mokem. „Místo vína nám dali pivo,“ reagoval Zeman.

„Měl jsem ambici představit Kramářovu vilu jako rezidenci českých premiérů, protože myslím, že taková kniha tu ještě nebyla a ta vila si to zaslouží,“ uvedl na úvod fotograf Herbert Slavík. Zdůraznil, že se jedná o výjimečnou pražskou siluetu viditelnou ze všech stran a rád by ji proto lidem představil jako dominantu města. „Je to velice dobrá ukázka velikosti vily v rámci pražské architektury levého břehu Vltavy,“ konstatoval premiér Jiří Rusnok.

Kramářova vila

Zdroj: isifa/LN
Autor: Jindřich Mynařík

Na život v Kramářově vile zavzpomínal i současný prezident, který v ní pobýval se svou rodinou čtyři roky. „Luxusní byt předsedy vlády sestával ze tří obytných místností a jednoho hostinského pokoje nahoře,“ popsal část vily Zeman. Nejkrásnějším místem budovy je ale podle něj balkon, z nějž je vidět největší možný počet pražských mostů. „Každý, kdo tehdy, když jsem byl premiérem, sem přišel na jednání, nejdříve vstoupil na tento balkon, dojat krásou Prahy, a to jednání pak probíhalo ve velice příjemné atmosféře,“ podotkl.

Vila za Kramáře: Několik jídelen i vlastní sklad benzinu

Kramářova vila byla realizována v letech 1911–1914 podle návrhu rakouského architekta Friedricha Ohmanna pro tehdejšího významného politika a pozdějšího předsedu vlády Karla Kramáře. Ten nechal svůj dům na unikátním místě nad Vltavou postavit především pro svou manželku.

Vila byla vybavena velmi luxusně. Vedle reprezentačních místností tu byly i pracovny, několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů, kulečníková síň, ale také osm sklepů, vlastní sklad benzinu, žehlírna a lázně. Za socialismu budova připadla státu a postupně chátrala až do roku 1998, kdy prošla rekonstrukcí. Dnes slouží jako sídlo pro české premiéry.

Video Prezident Zeman a premiér v demisi Rusnok pokřtí knihu Kramářova vila
video

Prezident Zeman a premiér v demisi Rusnok pokřtí knihu Kramářova vila