Rehabilitace po 60 letech? NS zrušil verdikt nad statkářkou Švejdovou

Brno – Statkářka Marie Švejdová, která byla odsouzena v politickém procesu v roce 1955, se možná dočká plné rehabilitace. Nejvyšší soud dnes zrušil šedesát let starý rozsudek. Stížnost ve prospěch Švejdové podala exministryně spravedlnosti Marie Benešová. Případ teď poputuje do rukou státního zástupce, od něhož se očekává, že stíhání zastaví. Statkářka, která se stala v padesátých letech obětí zemědělské kolektivizace, byla po pádu režimu rehabilitována jen částečně; zemřela v roce 1989.

Švejdová byla soudy v roce 1955 označena za „zarputilou kulačku“ a „sabotérku národního hospodářství a rozvratnický element“, protože nechala jako samostatně hospodařící zemědělec ležet ladem asi pět hektarů půdy. Jindy prý urážela funkcionáře národního výboru i zemědělského družstva. Její dobytek se údajně navíc opakovaně pásl na družstevních polích.

Za údajnou sabotáž a útok proti skupinám obyvatelů, urážku veřejného činitele a poškozování družstevního majetku pak strávila tři roky ve vězení i přesto, že byla vážně nemocná. Navíc ztratila majetek i občanská práva.

V roce 1990 Okresní soud ve Strakonicích zrušil trest za sabotáž, ponechal však zbytkový podmíněný trest za ostatní činy. Podle stížnosti pro porušení zákona i podle Nejvyššího soudu byl celý proces se Švejdovou veden z politických důvodů - jako součást boje za kolektivizaci zemědělství. „Nebyla souzena a odsouzena za skutky, které spáchala, ale za svou příslušnost k určité třídě, kterou totalitní moc odsoudila k likvidaci,“ řekl advokát Švejdové Matúš Hanuliak. Podle něj nyní státní zastupitelství nemá jinou možnost, než řízení zastavit.

Historik Petr Blažek o procesech se sedláky a jejich rodinami: „Likvidace soukromého majetku probíhala celá 50. léta, zhruba do roku 1960 byla většina soukromých hospodářství ukradena státem. Značná část těchto lidí byla nejdříve ve vykonstruovaných procesech odsouzena a jako vedlejší trest jim propadal majetek. Řadě z nich pak byl navíc vysloven zákaz pobytu, nemohli tedy zůstat ani v obcích a byli stěhováni pryč… S kolegy jsme aktualizovali seznam, který v 90. letech vytvořil historik Karel Jech, v tuto chvíli zachycuje asi 50 procent případů. Odhaduje se ale, že se tato perzekuce dotkla minimálně 16 tisíc lidí, což je obrovský počet.“


Marie Švejdová se nevzdávala naděje ani ve vězení

Z deníku Marie Švejdové je zřejmé, že se ve vězení nevzdávala a stále usilovala o obnovení svého procesu. Napsala si do něj: „Trvám na provedení obnovy a nechci ztratit naději, že se najde někdo spravedlivý, kdo se ujme člověka celý život těžce pracujícího.“

V roce 2009 proces se Švejdovou rekonstruovali studenti práv při festivalu Mene Tekel jako příklad zneužití justice proti „třídním nepřátelům“(více čtěte zde).

Video Verdikt nad statkářkou Švejdovou byl zrušen až po 60 letech
video

Verdikt nad statkářkou Švejdovou byl zrušen až po 60 letech

Verdikt nad statkářkou Švejdovou byl zrušen až po 60 letech

ud, 19.3.2014

Historik Petr Blažek: Ostrá fáze akce "Kulak" končí rokem 1953