První shoda církví a vládních stran: Končíme s jednáním o restitucích

Praha – Zástupci církví se poprvé od vzniku expertní komise shodli s představiteli dvou nejsilnějších koaličních stran, kteří v ní také zasedají. Církve na výhrady ČSSD a ANO nepřistoupily a navrhly jednání komise o změně restitucí ukončit. Politici jejich návrh přijali. Církve konstatují, že jednání na expertní úrovni již nemá význam, je třeba zahájit jednání politická. Církve souhlasí se zveřejňováním svého hospodaření a jsou ochotny se podřídit finančnímu auditu, což si vyžádá změnu zákona z roku 2002 o církvi, nikoli zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, uvedly církve v prohlášení.

„Představitelé církví navrhli v této chvíli ukončení expertní skupiny s tím, že nejsou ochotni přistoupit na snížení finančních náhrad… My jsme akceptovali požadavek církví na ukončení expertní skupiny,“ uvedla po jednání komise místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková. Nyní představitelé sociální demokracie a ANO předloží výstupy stranickým vedením.

Část připomínek politiků podle církví vychází z ideologicky ovlivněného postoje k církvím, uvádějí prý zřetelně nepravdivá tvrzení. Zástupci církví odmítli i druhou část připomínek, v nichž politici zákon o majetkovém vyrovnání označují jako nespravedlivý a kritizují výpočet finanční náhrady. Zástupci církví uvádějí, že výhrady ČSSD a ANO chybně vycházejí především ze srovnávání zákona o majetkovém vyrovnání pouze s jedním restitučním předpisem z minulosti - zákonem o půdě z roku 1991. Podle církví ale obě normy uplatňují odlišnou restituční metodu a vztahují se na odlišně vymezený okruh majetku, a jsou proto principiálně nesrovnatelné.

Generální sekretář Tomáš Holub podotknul, že církve předložily dokument, který se vypořádává s námitkou ČSSD, jež označila církevní restituce za nespravedlivé. Dokument zveřejní a jeho dostatečnost nechají na posouzení veřejnosti. Zástupci církví jsou přesvědčeni, že se s námitkou vypořádali dostatečně. „Tím pádem končí expertní rozměr a další jednání o kooperativním modelu je možné pouze na úrovni politické,“ prohlásil biskupský sekretář. Za církve vyzval vládu, aby s nimi zahájila oficiální jednání o kooperativním modelu další spolupráce mezi státem a církvemi. „Vyzvali jsme vládu, aby zahájila s církvemi oficiální jednání o významu církve ve společnosti,“ uvedl Holub.

ČSSD hrozila zdaněním náhrad

Vedoucí komise Alena Gajdůšková avizovala před jednáním, že pokud se sociální demokracie a ANO na změnách s církvemi nedohodnou, mohli by poslanci odhlasovat zdanění finančních náhrad. V rámci restitucí je církve dostávají jako kompenzaci za nevydaný majetek. U vydaného majetku navíc Gajdůšková žádá o předkupní právo státu.

Podle ní se o této možnosti povede debata uvnitř koalice. „Sociální demokracie má ve svém názvu demokracie a my nevidíme demokratickou cestu, aby se taková věc v českém právním rámci udála,“ uvedl Holub. Podle Gajdůškové ale pro dodatečné zdanění srážkovou daní existují v Česku precedenty, například u fotovoltaické energie nebo v případě stavebního spoření.

Nejmenší vládní strana KDU-ČSL považuje církevní restituce za uzavřenou věc, místopředseda Jan Bartošek vnímá slova Gajdůškové jako rétorické cvičení. Podle kardinála Dominika Duky církev ustoupila na hranici únosnosti.

Gajdůšková si uvědomuje rizika sporů, které by případná legislativní změna zákona o majetkovém vyrovnání mohla způsobit. Stát s církvemi uzavřel restituční smlouvy, které se bez vůle náboženských společností nedají změnit. Nějaká zvláštní daň u náhrad by ale prý prosadit šla i navzdory církvím. „Tato cesta samozřejmě je. V Poslanecké sněmovně ty debaty jsou, někteří o tom mluví hlasitěji, někteří méně hlasitě, a my církve upozorňujeme, a dneska to řekneme naprosto jasně a srozumitelně, že pokud se nedohodneme, tak je velká pravděpodobnost, a to je prostě politická realita ve sněmovně, že s tím někdo dřív nebo později předstoupí, že to prostě navrhne,“ prohlásila místopředsedkyně ČSSD.

Reakce předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga na možnost dodatečného zdanění náhrad: „To je veselý nápad. Když já vám ukradnu hodinky, a potom nerad, ale přece, vám je po padesáti letech vrátím, tak byste za to ještě měli zaplatit daň.“

Cesta změny zákona se může odrazit na soudržnosti vlády, lidovci považují restituce za uzavřené

Pokud ČSSD opravdu přistoupí ke změně zákona, Gajdůšková předpokládá, že církve by přišly o více než 13 miliard korun. O stejnou částku chtějí sociální demokraté a hnutí ANO finanční náhrady snížit už nyní. Místopředsedkyně ČSSD ale neví, jak by se tento postup projevil v koalici.

KDU-ČSL totiž považuje záležitost církevních restitucí za vyřešenou, místopředseda strany Jan Bartošek označil celou „mediální hru“ za „nešťastnou“. Svůj postoj opírá mimo jiné o potvrzení restitucí Ústavním soudem, který podle Bartoška posvětil „napravení křivd“. Vyjádřil pochybnosti, že je vůbec možné nějaké jednostranné legislativní řešení patové situace. Než vznikla koalice, ujasnily si podle Bartoška koaliční strany všechna potenciální rizika, která by mohla stabilitu vlády ohrozit, a to včetně restitucí. „Předpokládám, že koaliční partneři zůstanou konzistentní ve svých názorech,“ dodal pro ČT.

  • Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Církevní restituce loni schválil Ústavní soud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volby by v červnu vyhrálo ANO, SPOLU oslabilo, ukazuje průzkum Medianu

Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by s devatenácti procenty skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Kandidátka SPD s podporou dalších stran by byla třetí se čtrnácti procenty. Pětiprocentní hranici by překročili ještě STAN, Piráti, Stačilo! a Motoristé sobě. Průzkum se konal v době, kdy vypukla kauza bitcoinů spojená s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS).
před 1 hhodinou

Cesta autem na dovolenou? Pozor na podhuštěné pneumatiky i únavu

Mnoho lidí v těchto dnech vyráží na dovolenou autem. Bohužel někteří nevěnují dost času přípravě nejen posádky, ale především vozidla. Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám, kterým lze přitom celkem snadno předcházet. Až sedmdesát procent řidičů vyráží na cesty třeba s podhuštěnými pneumatikami, které bývají častou příčinou dopravních nehod. Pozor by měli dávat řidiči nejen na technický stav vozidla, ale také na únavu, která je při cestě může potkat.
před 2 hhodinami

Ústavní soud apeluje na zákonodárce, aby se začali zabývat eutanazií

Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.
před 3 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 12 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...