ODS vrátí podezřelý milion od mladé kadeřnice

Praha – ODS vrátí milionový dar, který straně poslala 22letá kadeřnice na mateřské dovolené. Oznámil to předseda strany Petr Fiala, strana prý dar vrátí do dvou týdnů. Fiala zároveň dodal, že podle něj byl dar v pořádku – spekulovalo se však, že skutečným dárcem byl její manžel, který podniká ve výrobě zdravotnických prostředků. ODS prý také zváží zpřísnění pravidel pro dary vyšší než půl milionu korun a zavede transparentní účet.

Strana podezřelý dar uvedla ve výroční zprávě za loňský rok, upozornila na něj Mladá fronta DNES. Milion korun ODS získala od Sabiny Spálovské, (teď už má nové příjmení Gajarská), která je podle médií na mateřské dovolené a nevlastní ani žádnou nemovitost. Žena se k daru nechtěla vyjadřovat. Jejím manželem je Jozef Gajarský, podnikatel ve výrobě zdravotnických prostředků. Ani on však na dotaz, zda je skutečným dárcem, neodpověděl.

Fiala řekl, že se v posledních dnech důkladně seznámil se všemi okolnostmi daru a došel k tomu, že všechny náležitosti, které dar má mít, byly naplněny. Byl prý poskytnut bezhotovostní platbou na základě platné darovací smlouvy a identita dárkyně byla dvakrát ověřena.  

„Nicméně po zvážení všech okolností, který tento případ má, jsem se rozhodl k následujícím krokům: Abychom oslabili mediální tlak na osobu paní dárkyně, abychom odstranili veškeré pochybnosti, které na veřejnosti o financování Občanské demokratické strany vznikly, tak nejpozději do dvou týdnů vrátíme celou částku,“ nechal se slyšet.

ČT: Zřejmě nejde o jedinou chybu ODS

Podle zjištění České televize ale zřejmě nejde o jedinou chybu, kterou ODS na seznamu přispěvatelů udělala. Dar ve výši pěti tisíc korun dostala od Mělnického Vtelna – zákon však zakazuje stranám přijímat dary od obcí nebo krajů. Dalších dvacet tisíc pak na účet přiteklo od dvou společností, které jsou ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví obcí, což zákon rovněž
zakazuje (jedná se o firmy Byty Teplo a Hořovická teplárenská).

Kontrolní výbor ve sněmovně by se měl finančními zprávami politických stran podrobněji začít zabývat ve čtvrtek. „Strany měly do 1. dubna možnost dar vrátit, pokud byl v rozporu se zákonem. Teď budeme muset strany nahlásit finančnímu úřadu a ten má možnost uložit pokutu až ve výši dvojnásobku toho daru,“ uvedl předseda Kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Podle Koníčka občanským demokratům dokonce hrozí, že přijdou o milionové státní příspěvky. „Straně, která nemá v pořádku finanční zprávu, nemohou být vyplaceny příspěvky od státu,“ řekl Koníček serveru iDNES.cz.

Celkem loni strana vybrala od dárců 78 milionů korun. Vůbec nejvyšší dar straně věnoval Jiří Kubů z Brna: dva a půl milionu korun.

Podezřelé dary ODS vedly k pádu vlády

Podezřelý dar připomněl aféru tajemných sponzorů ODS z 90. let. Stanu tehdy výrazně poškodilo odhalení falešných sponzorů – Maďara Lájose Bácse a M. Radjiva Sinhy z Mauricia. Oba dva podle údajů jako největší sponzoři darovali každý 3,75 milionu korun. Ukázalo se však, že jména jsou smyšlená, a v listopadu 1997 se objevila informace, že skutečným dárcem je podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren. ODS to nakonec potvrdila a odpovědnost na sebe vzal výkonný místopředseda Libor Novák. Ten byl později stíhán za daňové úniky, ale soud ho zprostil obžaloby.  

Spekulace o financování ODS však pokračovaly a nakonec vedly k pádu Klausovy vlády. MfD totiž později přinesla informaci, podle níž měla ODS údajně přístup k tajnému kontu ve Švýcarsku. V reakci na to vyzvali Jan Ruml a Ivan Pilip Václava Klause k rezignaci z vedení ODS. Záhy lidovci rozhodli o odchodu z vlády a následující den podali ministři KDU-ČSL a také ODA demisi. Na jednání výkonné rady sice Klaus uhájil své stranické pozice, o den později však tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi předal demisi vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 2 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 13 hhodinami

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 18 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 18 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...