Koalice po 100 dnech: Boj mezi Babišem a Sobotkou a nevýrazní lidovci

Praha - „Existují okamžiky, kdy dochází ke sporu mezi koaličními partnery, a pan prezident v takových chvílích straní panu Babišovi. Bylo několik takových případů, kdy se jeho prohlášení dala číst tak, že v momentě koaličního sporu bude stát za ANO,“ upozorňuje politolog Petr Sokol. Koalice má za sebou 100 dnů existence a její fungování provázejí spory hlavně mezi ČSSD a hnutím ANO, jmenovitě mezi jejich šéfy Bohuslavem Sobotkou a Andrejen Babišem. Sobotka nedávno Babiše obvinil ze střetu zájmů a nejčistším řešením by podle něj bylo, kdyby ministr financí ukončil své podnikání a věnoval se jen politice. Babiš se zase na vlastní pěst pustil do řešení problémů kolem uzavření dolů OKD. Na stranu vicepremiéra se v poslední době několikrát přiklonil také prezident Miloš Zeman.

Podle Sokola bude Babiš největším rivalem Sobotky v boji o premiérské křeslo i pozici vedoucí politické strany. „Tyto strany jsou v koalici silově velmi vyrovnané. Osobnostně možná Andrej Babiš dnes má mediální převahu, takže určitě pojímá vládu jako souboj o to, kdo v budoucnu vzejde jako nejsilnější politická strana,“ uvedl Sokol.

Politolog Lukáš Jelínek:

„Být příštím premiérem podle mě není úplně primárním problémem Andreje Babiše, protože on sám si uvědomuje, že dělat politiku není tak jednoduché, jak si představoval. Pro něj je důležité udělat si co nejširší zázemí pro své hnutí, možná i pro svůj byznys.“

Babiš podle něj má celou řadu výhod pro to, aby dokázal sociální demokracii zasáhnout. „Podle mého názoru už to dělá, viděli jsme to v případě pana Bakaly a OKD, kde si – lidově řečeno – natřel premiéra na chleba,“ poukázal Sokol na jeden z Babišových výrazných kroků, kdy vicepremiér při vyjednávání dohody s vlastníky OKD obešel ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Vicepremiér, který se netajil tím, že nechce vyhovět plánu ČSSD finančně pomoci soukromé společnosti, domluvil novou dohodu. Za podmínky, že Důl Paskov bude těžit až do roku 2017, stát zaplatí sociální program pro horníky ve výši 600 milionů korun. (více zde)

Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman
Zdroj: Stanislav Zbyněk/ČTK

K „mistrovskému kousku“ ministrovi financí poblahopřál i sám prezident. „Panu Babišovi se podařil mistrovský kousek a chtěl bych mu zcela upřímně blahopřát k jeho vyjednávacímu umění. Samozřejmě počkáme, až tato dohoda bude dovedena do konce,“ řekl Zeman, který mimo jiné Babiše jmenoval do Sobotkovy vlády přesto, že nemá čisté lustrační osvědčení, které bylo u všech předchozích vlád nepsanou podmínkou pro vstup do Strakovy akademie.

  • „Babiš používá jiné metody, na něž politické strany nejsou zvyklé. V okamžiku, kdy se třeba urazí při premiérově narážce na střet zájmů, jde vyjednávat o Dole Paskov a vstupovat tím do hájemství jiného ministra a vnímá to pouze jako určitý revanš za výroky, které se týkaly úplně něčeho jiného,“ komentoval vicepremiérovo chování Jelínek.

Toto chování podle něj svědčí o tom, že Babiš je velmi nevyzpytatelný politik. „V kombinaci s Milošem Zemanem na Hradě, jehož bych vytipoval jako nového smluvně-opozičního sparing partnera, může pozici Bohuslava Sobotky podkopávat,“ poukázal Jelínek na dobré vztahy vicepremiéra s prezidentem.

Vládní komunikace: Napětí a lidovci na střídačce

„Je ale v zájmu jak Zemana, tak Sobotkovy vlády, aby komunikace byla co nejhladší, z konfrontace by nevytěžil nikdo,“ poukázal ale Jelínek s tím, že to neznamená, že konfrontace v klíčových sporech nepřijde. „Zatím nevidím munici, která by byla dostatečně silná, aby tato dvojice dokázala premiéra Sobotku porazit, protože koalice zatím přes disharmonické tóny své úkoly plní,“ uzavřel polemiku o vztazích premiéra, vicepremiéra a prezidenta Jelínek.

Sobotka s Babišem si nyní vyříkávají spory přes média, a to přesto, že premiér Sobotka se ještě v listopadu dušoval, že jeho koalice se nebude „hádat v přímém přenosu jako Nečas, Kalousek a Bárta“. A jsou rozpory současné koalice jen běžným politickým bojem, nebo už přesahují míru napětí přijatelnou pro fungování vládní koalice? „Myslím si, že je to v normě, hlavně když situaci srovnáme s minulými vládami,“ zhodnotil vládní komunikaci politolog Pavel Šaradín. „Je jasné, že tam napětí vznikat musí,“ dodal. „Já si myslím, že to překračuje meze, které jsou běžné v českém prostředí,“ nesouhlasí expert na politický marketing Pavel Šíma. „Výstupy koaličních stran se nevěnují vládním krokům, ale spíše si přihřívají vlastní polívčičku,“ poukázal na to, že koaliční strany příliš netáhnou za jeden provaz.

Spíše nevýrazná je pak role třetí koaliční strany KDU-ČSL. „Lidovci zatím spíš sedí na střídačce a do hry se moc nedostali,“ poukázal Šíma na to, že KDU-ČSL spravuje strategicky méně důležité resorty. Účast ve vládě lidovcům podle Šímy zatím výrazně nepomáhá ani neškodí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, pátrání po pohřešovaných pokračuje

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 mminutou

Částí Česka přejdou v úterý silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne a večer přejdou silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 38 mminutami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 5 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 6 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 12 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...