Prevence kriminality: Bez spolupráce nájemníků je zabezpečení k ničemu

Praha - V Česku přibývá počet vloupání do rodinných domů a bytů. Policie na tento trend zkouší reagovat, nejlepší ochranou je ale být připraven sám. V rámci bytových jednotek se vyplatí mít dobrého domovníka, který je schopen řešit nejen manuální práce, nýbrž seznámí obyvatele i s prevencí kriminality a způsoby, jak je možno chránit nemovitost před vloupáním a krádeží. Bez spolupráce nájemníků jsou zabezpečovací sytémy k ničemu, potvrzují strážníci.

Prevence kriminality je nutná, krádeží přibývá

plk. Václav Kučera, náměstek policejního prezidia

„Policie ročně eviduje 300 000 trestných činů. Z toho 64 procent činí majetková trestná činnost, z níž třetinou se podílí krádeže a vloupání. V posledních třech letech stoupá počet krádeží vloupáním do rodinných domů a bytů. Vítáme jakoukoli inciativu ke zlepšení zabezpečení majetku v bytech a domech.“


Podle ředitelky odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitky Gjuričové je nutné pokračovat v projektu vzdělávání osob, které se stávají domovními důvěrníky. "Domovníkům poskytujeme vzdělávání ohledně prevence kriminality, činností státní správy a policie. Jedním z partnerů při vzdělávání je asistent prevence kriminality a městská policie.

Video Nejčastěji chodí zloději dveřmi
video

Nejčastěji chodí zloději dveřmi

Nejčastěji chodí zloději dveřmi

u 19.05.2014

Role domovníka hraje klíčovou roli

Byty by měl hlídat domovník, radí vnitro majitelům nemovitostí

Projekt, kterému se Gjuričová věnuje, je zaměřen na umístění domovníků do domů, kde žijí problémoví občané. Právě zde totiž obvykle chybí osoba, která by bytový dům zastupovala a jeho obyvatele seznámila s tím, jak funguje prevence kriminality a co je trestné. Letos funguje 25 odborně vzdělaných domovníků, kteří působí v 11 městech. Letos se začnou školit i praktické dovednosti. Za svou činnost dostávají 4 000 korun měsíčně od ministerstva vnitra (v budoucnu by to měl podle ministerstva platit majitel domu).

Fiala: Zabezpečovací technika bez spolupráce lidí nefunguje

"Nejvíce překvapující bylo, že obrovskou roli v zabezpečení hraje sociální aspekt. Bez sociálního fungování nájemníků nebude zabezpečovací mechanika a elektronika fungovat. Proto usilujeme o otevření domovnické akademie – aby vlastníci bytových domů pochopili, že domovník bude prvním rozcestníkem pro nájemníky. Nasměruje je, jak funguje v daném místě prevence kriminality," podotýká strážník Městské policie Brno Luboslav Fiala.