Stížnost Nečase na stíhání v kauze trafik zamítnuta

Brno - Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnost Petra Nečase na stíhání kvůli obvinění z korupce. Podle žalobců je zákonné a stížnost shledali nedůvodnou. Expremiér se zodpovídá z uplácení trojice bývalých poslanců ODS a ze zneužití pravomoci.

„Podle závěru NSZ je zahájení trestního stíhání zákonné, dozorující státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci splnil podmínky odpovídající této fázi trestního řízení,“ vysvětlil mluvčí státního zastupitelství Petr Malý. Nečasovi se nelíbí, že se jeho kauzou zabývá olomoucké státní zastupitelství místo pražského.

Kauza kolem údajného podplacení někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra nakonec zapříčinila pád Nečasovy vlády. Následně se  Nečas vzdal funkce předsedy ODS.

Původně tři bývalí poslanci čelili obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních míst ve státních firmách. Ovšem jejich trestní stíhání s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud. Na Nečase se ale imunita nevztahuje.

Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř
Zdroj: ČT24

Obvinění se nevztahuje jenom na Nečase, ale i bývalou šéfku vládního kabinetu Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a někdejšího Fuksova náměstka Romana Bočka. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.