Diagnózu na roztroušenou sklerózu od lékařů slyšela i zpěvačka Hana Robinson. Hlavní podle ní je nepropadnout panice. „Lepších dnů je vždycky víc než těch špatných – stejně jako bílých klapek na klavíru,“ říká zpěvačka.
Příznaky onemocnění
- brnění končetin
- stavy nevolnosti
- problémy s balancem – zakopávání
- ochrnutí končetin
„Jde o poruchy zraku, citlivosti, motoriky, stability či těžkou únavu a deprese. Je však potřeba, aby člověka vždy prověřil neurolog,“ upozornila odbornice na léčení roztroušené sklerózy z Všeobecné fakultní nemocnice Eva Havrdová. Neurolog používá pro hledání příznaků magnetickou rezonanci a vyšetření mozkomíšního moku.

Brífink předsedy KDU-ČSL ke Světovému dni roztroušené sklerózy
Brífink předsedy KDU-ČSL ke Světovému dni roztroušené sklerózy
Světový den roztroušené sklerózy
UDÁLOSTI: Světový den roztroušené sklerózy
Proč roztroušená skleróza postihuje víc ženy než muže?
„Problémem je hormonální disbalance, ke které u ženy dochází každý měsíc, a pohlavní hormony mají vliv na imunitní systém. Úplně vysvětlitelné to ale není,“ doplnila Havrdová.
Léčbu je nutné zahájit v prvním roce, kdy se příznaky objeví
„Léčbou ovlivňujeme imunitní systém, který je u této choroby nastaven tak, že bojuje proti vlastnímu centrálnímu nerovému systému – ničí obaly nervových vláken, které jsou zodpovědné za rychlé vedení vzruchu a ničí i samotné nervové buňky. Díky včasné léčbě jsme schopni zpomalit nástup invalidity či se zcela stabilizovat,“ vysvětlila Havrdová.
Už víc než rok v Česku funguje registr pacientů s roztroušenou sklerózou. Centrálně evidovat pacienty s tímto onemocněním se postupně daří. Neběží však ve všech centrech, a proto se systému zatím účastní přibližně 3 tisíce nemocných.
V rámci Světového dne roztroušené sklerózy se budou konat sbírky i rozdávat informační letáky. V Praze se bude rovněž konat benefiční koncert.
Roztroušenou sklerózu má i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
„Je to velmi zákeřná a čím dál tím více diagnostikovaná choroba. Rozvíjí se však léčba,“ upozornil Bělobrádek s tím, že důležité je nepropadat skepsi a sebelítosti. Je třeba být naopak aktivní a neizolovat se od společenského dění.
Díky tomu, že má Bělobrádek s onemocněním již 13 letou zkušenost, vidí i do problematiky zaměstnávání těchto lidí. „Lidé s touto diagnózou jsou často odkázáni na to, že s prací končí. Přitom by mohli být společnosti prospěšní i v pracovních pozicích,“ doplnil předseda.