Alkoholismus se stále podceňuje. Rekordman se léčil 66x

Praha - Češi patří dlouhodobě k největším pijákům v Evropě. Se závislostí se čím dál častěji potýkají i mladší lidé. Lékaři se shodují – alkoholismus je vážná, stále podceňovaná nemoc. A také nevyléčitelná. Recidiva se objevuje běžně. Mluvit se dá pouze o doživotní abstinenci. Jenže ta není nijak vysoká - podle odhadů lékařů to zvládne zhruba jeden z deseti alkoholiků. Že není úplně jednoduché přestat, dokazuje i příběh Jana Kupky, který je na protialkoholním léčení už po šestašedesáté. Natáčela Lea Surovcová.

7 minut
168 hodin - alkoholik rekordman
Zdroj: ČT24

Do psychiatrické nemocnice v Bílé Vodě na Jesenicku přišel poprvé, když mu bylo 35 let. Dnes je mu pětašedesát, v léčebně strávil s krátkými přestávkami 30 let. Podle námi oslovených lékařů je zřejmě českým rekordmanem - v pražských Bohnicích, U Apolináře, v Dobřanech, Kroměříži nebo v Opavě nikoho takového nepamatují.

Jan Kupka, závislý na alkoholu

„Kdybych měl něco změnit, musel bych se vrátit na začátek. Do 28 let jsem byl v pohodě. Pak mi zakázali sportovat, začínal jsem pivečkem, pak dalším pivečkem a už to jelo. Že jsem rekordman, tím se nechlubím. Byl bych pyšný, kdybych dokázal přestat pít. Ale bohužel.“

Alkoholový démon dohnal pana Kupku až ke krádežím. Většinu peněz propil. Jeho denní spotřeba byla opravdu vysoká. „Denně těch dvacet pět piv a dvacet až třicet panáků,“ popisuje. Dnes už takovou výdrž nemá. Jenže když se po třech měsících dostane z léčebny, abstinovat nedokáže. „Vydržím to nejdéle tak čtrnáct dní, tři neděle… sejdu se s kámošema a už to jede,“ konstatuje.

Lékařka: Recidivy jsou časté

Čím to je, že většina alkoholiků nedokáže abstinovat? „Většinou nám to vysvětlují tím, že tu situaci nezvládli a že nemají sociální zázemí. Nebo že to podcenili a že si mysleli, že to bude jednodušší,“ říká lékařka Pavlína Danielová, která pracuje v nemocnici v Bílé Vodě. „Ve své praxi jsem se setkala i s tím, že se vrací dvacetkrát, třicetkrát,“ doplňuje ji adiktoložka – odbornice na závislosti Karin Grigoriadisová. „Není to o tom, že by ten člověk nevěděl, co roupama… je to nemoc, která má účinek na tělo, na rozum. Je to vážná nemoc,“ dodává.

Alkoholiků v Česku přibývá. V některých léčebnách jsou proto dlouhé pořadníky a na přijetí se čeká. Navíc pořád klesá věk alkoholiků. Adiktoložka vzpomíná, jak ve svých pracovních začátcích potkávala alkoholiky většinou od čtyřiceti let výše. „Dnes je ten věk rozmanitý, lidé začínají pít velmi brzy. Věková hranice se pohybuje od těch dvaceti let,“ konstatuje. „Naše společnost je hodně tolerantní vůči návykovým látkám - a alkohol je hodně dostupný,“ uzavírá lékařka Danielová. 

V ČR podle přednosty kliniky adiktologie profesora Michala Miovského pije škodlivě či je na alkoholu závislých 12,5 procenta mužů a 2,7 procenta žen. Převažují lidé se základním vzděláním, nezaměstnaní a lidé z nižších sociálních skupin. „Časté pití nadměrných dávek zvyšuje riziko úrazů, dopravních nehod a agresivního jednání v opilosti,“ varoval Miovský. Celkové náklady společnosti na užívání alkoholu dosahují podle Miovského 16,4 miliardy korun. Na léčbu alkoholové závislosti jde ročně 674,6 milionu Kč, desetinásobné jsou pak náklady na léčbu souvisejících onemocnění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
11:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 5 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 6 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 10 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 11 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 12 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 20 hhodinami
Načítání...