Alkoholismus se stále podceňuje. Rekordman se léčil 66x

Praha - Češi patří dlouhodobě k největším pijákům v Evropě. Se závislostí se čím dál častěji potýkají i mladší lidé. Lékaři se shodují – alkoholismus je vážná, stále podceňovaná nemoc. A také nevyléčitelná. Recidiva se objevuje běžně. Mluvit se dá pouze o doživotní abstinenci. Jenže ta není nijak vysoká - podle odhadů lékařů to zvládne zhruba jeden z deseti alkoholiků. Že není úplně jednoduché přestat, dokazuje i příběh Jana Kupky, který je na protialkoholním léčení už po šestašedesáté. Natáčela Lea Surovcová.

7 minut
168 hodin - alkoholik rekordman
Zdroj: ČT24

Do psychiatrické nemocnice v Bílé Vodě na Jesenicku přišel poprvé, když mu bylo 35 let. Dnes je mu pětašedesát, v léčebně strávil s krátkými přestávkami 30 let. Podle námi oslovených lékařů je zřejmě českým rekordmanem - v pražských Bohnicích, U Apolináře, v Dobřanech, Kroměříži nebo v Opavě nikoho takového nepamatují.

Jan Kupka, závislý na alkoholu

„Kdybych měl něco změnit, musel bych se vrátit na začátek. Do 28 let jsem byl v pohodě. Pak mi zakázali sportovat, začínal jsem pivečkem, pak dalším pivečkem a už to jelo. Že jsem rekordman, tím se nechlubím. Byl bych pyšný, kdybych dokázal přestat pít. Ale bohužel.“

Alkoholový démon dohnal pana Kupku až ke krádežím. Většinu peněz propil. Jeho denní spotřeba byla opravdu vysoká. „Denně těch dvacet pět piv a dvacet až třicet panáků,“ popisuje. Dnes už takovou výdrž nemá. Jenže když se po třech měsících dostane z léčebny, abstinovat nedokáže. „Vydržím to nejdéle tak čtrnáct dní, tři neděle… sejdu se s kámošema a už to jede,“ konstatuje.

Lékařka: Recidivy jsou časté

Čím to je, že většina alkoholiků nedokáže abstinovat? „Většinou nám to vysvětlují tím, že tu situaci nezvládli a že nemají sociální zázemí. Nebo že to podcenili a že si mysleli, že to bude jednodušší,“ říká lékařka Pavlína Danielová, která pracuje v nemocnici v Bílé Vodě. „Ve své praxi jsem se setkala i s tím, že se vrací dvacetkrát, třicetkrát,“ doplňuje ji adiktoložka – odbornice na závislosti Karin Grigoriadisová. „Není to o tom, že by ten člověk nevěděl, co roupama… je to nemoc, která má účinek na tělo, na rozum. Je to vážná nemoc,“ dodává.

Alkoholiků v Česku přibývá. V některých léčebnách jsou proto dlouhé pořadníky a na přijetí se čeká. Navíc pořád klesá věk alkoholiků. Adiktoložka vzpomíná, jak ve svých pracovních začátcích potkávala alkoholiky většinou od čtyřiceti let výše. „Dnes je ten věk rozmanitý, lidé začínají pít velmi brzy. Věková hranice se pohybuje od těch dvaceti let,“ konstatuje. „Naše společnost je hodně tolerantní vůči návykovým látkám - a alkohol je hodně dostupný,“ uzavírá lékařka Danielová. 

V ČR podle přednosty kliniky adiktologie profesora Michala Miovského pije škodlivě či je na alkoholu závislých 12,5 procenta mužů a 2,7 procenta žen. Převažují lidé se základním vzděláním, nezaměstnaní a lidé z nižších sociálních skupin. „Časté pití nadměrných dávek zvyšuje riziko úrazů, dopravních nehod a agresivního jednání v opilosti,“ varoval Miovský. Celkové náklady společnosti na užívání alkoholu dosahují podle Miovského 16,4 miliardy korun. Na léčbu alkoholové závislosti jde ročně 674,6 milionu Kč, desetinásobné jsou pak náklady na léčbu souvisejících onemocnění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěArmáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
10:12Aktualizovánopřed 7 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům emailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 21 mminutami

Žalobce žádá o zpřísnění trestů pro Peltu a Kratochvílovou

Státní zástupce Ondřej Trčka v odvolání navrhl, aby soud zpřísnil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi a někdejší náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové tresty, které dostali za zmanipulování sportovních dotací resortu školství. Peltovi uložil prvoinstanční trestní senát vězení na 5,5 roku, Kratochvílovou potrestal šesti lety. Podle žalobce jsou tresty na samé spodní hranici a žádá, aby je odvolací senát zvýšil na šest a šest a půl roku.
10:30Aktualizovánopřed 22 mminutami

ŽivěSněmovna se blíží k finálnímu schvalování školské novely

Sněmovna zahájila finále schvalování školské novely, která mimo jiné převádí financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce. Poslanci zařadili pevné hlasování na poledne. Koalice nutnost pevného termínu hlasování zdůvodňuje obstrukčními projevy zástupců opozičních hnutí ANO a SPD. Do debaty se hlásilo ještě šestnáct opozičních poslanců, kteří se převodu snaží přes dva měsíce svými projevy zabránit.
09:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 7 hhodinami

Klíčové je přežít první dny. Projekt radí, jak překonat krizové situace

Přírodní katastrofa, válečný konflikt nebo výpadek elektřiny. Nový projekt s názvem Corty má lidi naučit, jak přežít prvních dvaasedmdesát hodin. Spolupracovali na něm odborníci z řad psychologů, vyjednavačů, záchranářů a členů zásahových jednotek. Podle nich je totiž připravenost na mimořádné události nedostatečná. Ministerstvo vnitra zase chystá adaptaci finského modelu „72 hodin“, jehož součástí budou informační brožura a kampaň. Připraveny by dle resortu měly být do konce léta.
před 14 hhodinami

Poslanci podpořili rozšíření pravomocí České národní banky

Česká národní banka zřejmě získá víc pravomocí při dohledu nad bankovním trhem. Počítá s tím vládní předloha, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Předtím poslanci zrychleně schválili také povinné shromažďování zveřejněných informací v rámci Jednotného evropského přístupového místa (ESAP). Program schůze zákonodárci schvalovali skoro pět hodin. Jednání přerušili po 20:00.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 16 hhodinami
Načítání...