Omluva za invazi zazněla nejprve z Maďarska, tuhý režim v ČSSR to vylekalo

Praha – Slova omluvy za invazi vojsk Varšavské smlouvy se Československo ze zemí sovětského bloku dočkalo ještě v roce 1989. Za vpád svých armád a takzvanou „bratrskou pomoc“ se omluvilo Maďarsko a Polsko 16. a 17. srpna. Bylo to přitom jen několik dní před výročím samotné okupace. A komunisté v Praze se začali obávat, že by hroutící se režimy v obou sovětských satelitech mohly ten československý svou nečekanou omluvou nahlodat.

Již v roce 1989 se začaly bývalé sovětské satelity dívat z jiné perspektivy na invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa. S opravdovou omluvou ale přišlo jako první Maďarsko, kde se pod tehdejším režimem již pořádně houpala židle. Politický výkonný výbor Maďarské socialistické dělnické strany zveřejnil 16. srpna stanovisko k vojenské intervenci. Uvedl v něm, že hodnocení těchto událostí je věcí československého lidu a komunistické strany, zároveň však oznámil, že maďarská vládní strana se s intervencí „neztotožňuje“.

Jen o den později, 17. srpna, odsoudil přepadení Československa v roce 1968 také polský Senát a Sejm. Sněmovna národního shromáždění Polska pak v roce 1989 přímo v den 21. výročí vojenské intervence přijala rezoluci odsuzující ozbrojenou intervenci.

Komunisté se báli demonstrantů z Polska a Maďarska

Na obě omluvy odmítavě reagovalo tehdejší Federální shromáždění. S blížícím se výročím srpnových událostí stoupala totiž nervozita mezi vrcholnými komunistickými představiteli. Panoval mezi nimi i strach, že by Poláci a Maďaři mohli přijet do Československa demonstrovat. Nic z toho se ale nakonec nepotvrdilo a velké protesty kvůli strachu z represí v zemi neproběhly.

V Československu se o potřebě přehodnocení srpnové intervence a událostí v roce 1968 vůbec začalo oficiálně hovořit až po listopadu 1989, a to jak po stranické, tak i vládní linii. Omluvy dalších států tak přišly až poté, co socialistický režim smetly listopadové události.

NDR a Bulharsko se omluvily v prosinci

NDR se tak k invazi sovětských vojsk vyjádřilo obšírněji až 30. listopadu 1989. Mluvčí východoněmecké vlády Wolfgang Meyer prohlásil, „že vojenský zásah pěti zemí Varšavské smlouvy v Československu 21. srpna 1968 byl z dnešního hlediska nepřípustný a je nutno vyslovit nad ním politování“. Zdůraznil však, že rozhodnutí bylo přijato všemi účastníky vstupu do Československa společně a stanovisko k němu lze změnit rovněž jen společně.

Následující den, 1. prosince 1989, pak ve zvláštním prohlášení adresovaném Federálnímu shromáždění a národům Československa Nejvyšší zákonodárný sbor NDR vyjádřil upřímné politování nad účastí jednotek Národní lidové armády NDR na intervenci vojsk Varšavské smlouvy v Československu 21. srpna 1968. V této souvislosti Lidová sněmovna požádala československý parlament a lid o prominutí. Ve svém prohlášení z 12. dubna 1990 Lidová sněmovna NDR konstatovala, že vstup Národní lidové armády NDR do Československa byl v rozporu s východoněmeckou ústavou.

Gorbačov mluvil o „nepřiměřené akci“ již v prosinci 1989

Otázky vstupu vojsk států Varšavské smlouvy do Československa projednaly 2. prosince 1989 i politické byro ÚV Bulharské komunistické strany a bulharská vláda. Akce ze srpna roku 1968 hodnotily jako neodůvodněné a protizákonné. 4. prosince 1989 pak vedoucí představitelé pěti států Varšavské smlouvy na společné schůzce v Moskvě vydali prohlášení odsuzující vojenskou intervenci ze srpna 1968 jako vměšování do vnitřních záležitostí jiné země. Tím zazněla i určitá sovětská omluva, když jí předcházela Gorbačovova prohlášení o „nepřiměřené akci“.

Sovětská vláda přijala 4. prosince 1989 prohlášení k srpnové invazi armád VS, kde uvádí: „Sdílíme názor předsednictva ÚV KSČ a vlády ČSSR, že vstup armád pěti socialistických zemí na československé území v roce 1968 nebyl opodstatněný a že z hlediska všech nyní známých faktů bylo rozhodnutí o něm chybné.“ Ve smlouvě o přátelských vztazích a spolupráci mezi ČSFR a Ruskem, kterou podepsali prezidenti Václav Havel a Boris Jelcin 1. dubna 1992 v Moskvě (smlouva nebyla ratifikována Federálním shromážděním), byl v preambuli týkající se okupace Československa v roce 1968 tento akt hodnocen jako „nepřípustné použití síly proti Československu“ a „neospravedlnitelné setrvávání sovětských vojsk na československém území“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek koná summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastní i český premiér Petr Fiala (ODS). Ten se před odletem vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Sejít se plánuje i s von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 19 mminutami

SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura. Prezidentská kancelář v reakci uvedla, že jednání měla stejnou strukturu a vždy zahrnovala i ukotvení v obou organizacích.
12:55Aktualizovánopřed 45 mminutami

Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Státní veterinární správa (SVS) od neděle 18. května ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska, která jsou náchylná ke slintavce a kulhavce, do Česka. Zruší také zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce a uvolní podmínky pro dovoz tepelně neopracovaných produktů živočišného původu. Od neděle nebude potřeba mít pro dovoz zboží ze Slovenska a Maďarska veterinární osvědčení, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
14:18Aktualizovánopřed 57 mminutami

Starosta Řeporyjí Novotný pozastavil členství v ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný odsouzený nepravomocně ke třem měsícům vězení s okamžitou platností pozastavil své členství v ODS. Ještě dopoledne předpokládal, že jeho další členství ve straně projednají pražští občanští demokraté až po pravomocném rozhodnutí. Předseda ODS a premiér Petr Fiala ve čtvrtek pro server Blesk.cz a poté v debatě s voliči v Jihlavě řekl, že se chce vyhnout formalitám a pražská ODS by o Novotném měla jednat v příštích dnech.
před 1 hhodinou

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 4 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 7 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 9 hhodinami
Načítání...