Politici srovnávají ruskou pomoc Ukrajině k invazi v roce 1968

Praha - Část politiků dnes při příležitosti výročí okupace Československa v roce 1968 přirovnala tehdejší události ke konfliktu na Ukrajině. Existuje tedy spojitost mezi invazí Sovětského svazu v Československu v roce 1968 a současným angažmá Ruska na Krymu a východní Ukrajině? Podle ministra obrany Martina Stropnického mají obě události mnoho společných, ale také specifických rysů. Ne všichni oslovení politici s ním souhlasí. Nicméně nebojí se politici, že by současná ukrajinská krize mohla na rozdíl od srpna 1968 přejít do horké fáze války?

Podle senátora za ČSSD Františka Bublana zde přímá souvislost není, ale vidí podobné rysy. „Poslední podobný rys je v humanitární pomoci, což v člověku trochu vytváří asociaci tomu, co se roku 1968 nazývalo přátelská výpomoc. Teď je to něco podobného, teď je to humanitární pomoc. (…) Můžeme vidět snahu Ruska, aby se Ukrajina nepřiklonila někam jinam a aby zůstala jak politickým, tak ekonomickým vazalem Ruské federace,“ doplnil Bublan, který je také šéfem zahraničního výboru Senátu.

Ani horké fáze války se neobává: „Já osobně si myslím, že k tomu nedojde, že taková přetahovaná bude ještě pokračovat. Dnes je situace ještě malinko jiná, než byla tenkrát. Nyní je mezinárodní společenství daleko silnější. Tlak, ať už politický nebo prostřednictvím sankcí, přijme Rusko k tomu, aby alespoň částečně vyjednávalo. Nemůžeme si představit, že by Putin prohrál, musí se mu nechat pocit, že něčeho dosáhl, ale myslím, že se to nějak uklidní.“  

To Martin Stropnický, ministr obrany (hnutí ANO), nachází v obou případech podobnosti, ale i řadu specifických rysů. „Zdá se však, že patří k ruské politické tradici vytvořit situaci, kdy Rusko (resp. Sovětský svaz) realizuje své mocenské zájmy vysláním nevyžádané “pomoci„ na cizí svrchované území. Nám takhle proti naší vůli pomáhalo 80 000 sovětských vojáků víc než dvacet let,“ říká šéf resortu.

Co se týče vyhrocení situace na Ukrajině, Stropnický pevně doufá, že „takovou hloupost nikdo neudělá“. A dodává, že vždy jednoznačně dává přednost tomu, aby byl mír vyjednán, nikoli vystřílen.

Zdrženlivě se vyjádřil poslanec a předseda ODS Petr Fiala. „S historickými analogiemi musíme být velmi opatrní. Přestože existuje určitá logika imperiální politiky, tak Rusko není Sovětský svaz a mezinárodní situace je velmi odlišná. To ale nic nemění na tom, že počínání Ruska vůči Krymu a situace na východní Ukrajině jsou mimořádně nebezpečné, nejen pro nás, ale i pro celou Evropu.“

Podle Petra Fialy bychom se horkou fází války neměli zbytečně strašit, ale současně nemůžeme jen nečinně přihlížet. „Musíme - a tím mám na mysli západní demokracie - dělat všechno pro to, aby k ní nedošlo. Víme přece dobře, že ozbrojené konflikty se vždycky mohou rozhořet velmi rychle. Rusko si nemůže na Ukrajině dělat, co chce a my máme dvě možnosti: buďto mu dát jasně a silově najevo, že jakýkoliv postup ruských vojsk na ukrajinském území nepřipustíme, anebo se rychle s Ruskem domluvit, jak problémy v tomto konfliktním území řešit. Zbabělé očekávání, že se to nějak vyřeší samo, nebo přijímání polosankcí, které nemají bolet ani Rusko ani nás, určitě řešením nejsou,“ doplňuje předseda ODS.

„Ruské tanky v tuto chvíli opět porušují suverenitu jedné země,“ poznamenal během dne ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) dodal, že se Rusko, stejně jako SSSR v roce 1968, opět pokouší udržet si co největší vliv i za cenu ozbrojeného konfliktu.

premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

„Přál bych si, aby nám výročí srpnové okupace, jednoho z největších symbolů složité cesty našich dějin, stále připomínalo, že svoboda a demokracie jsou předem nezajištěným pohybem ke stále humánnějšímu uspořádání společnosti, nikoliv jednou provždy dosaženým stavem.“

Události na Ukrajině přirovnali k okupaci Československa i politici pravicové opozice při pietních aktech na Slovensku, kde si srpen 1968 připomněli třeba v Bratislavě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 7 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 8 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 9 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 13 hhodinami

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 20 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 23 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...