Rudé právo před 25 lety: Zdání změn přehlušily přípravy na sjezd v roce 1990

Praha – Oslavy Dne tisku, rozhlasu a televize našly v roce 1989 své místo i na stránkách stranického tisku. Rudé právo ale již jen neoslavovalo stávající poměry, ale promluvilo i „kriticky“ do vlastních řad. Právě úvodník Tribuna otevřené politiky pojmenoval slabiny tehdejší žurnalistiky: „Leckteří novináři nepostupují při posuzování faktů, názorů a postojů s dostatečnou odpovědností a komplexností… nelze nevidět neochotu reagovat na živé problémy společnosti … zřejmě se bojí pálit si prsty, raději zaujímají vyčkávací postoje.“ Nicméně přesto hlavním tématem Rudého práva před 25 lety byla příprava sjezdu KSČ, který se měl uskutečnit v roce 1990.

Slavnosti Rudého práva v roce 1989 se lišily od obvyklého rámce. „Většinou probíhaly tak, že nějaký soudruh vystoupil s politickým projevem a potom následovalo kulturní vystoupení. Ale v roce 1989 nebylo možné nereagovat na určité jevy. Dokonce už samo Rudé právo odpovídalo na otázky, protože vybranými tématy chtělo vyrazit hlavní zbraně opozici, která je probírala,“ přiblížil historik Pavel Suk.

Objevovaly se tu otázky, jako „Co soudíte o politickém vývoji v Maďarsku a Polsku?“, nebo zda se uvažuje o zavedení alternativní vojenské služby, proč se nepostupuje přísněji proti otřesnému chování některých fanoušků Sparty, proč Rudé právo nezveřejnilo petici Několik vět nebo také proč proti iniciátorům vede kampaň.

Rudého práva vycházelo přes milion výtisků

V roce 1989 vycházelo Rudé právo v nákladu více než milionu výtisků. Protože ho neodebírali pouze lidé, ale také pracoviště, prodával se celý náklad. „Oproti dnešním formátům novin vycházelo v takzvaném světovém formátu, což znamenalo formát A2,“ připomněl historik.

8 minut
Historik Pavel Suk o Rudém právu
Zdroj: ČT24

Vedle Rudého práva vycházely i tituly dalších politických stran Národní fronty jako Svobodné slovo, Lidová demokracie i poměrně oblíbený deník Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže (SSM) Mladá fronta. Existovala také krajská periodika. Šlo o nedostatkové zboží, které se zřídka dostalo až na pult. „Šlo o takzavně podpultové zboží, jedním z nejoblíbenějších titulů byly Květy, pro dětské čtenáře ABC nebo Čtyřlístek, čtrnáctideník Kino… Na to jste museli mít v trafice známé, aby vám to schovali,“ podotkl Suk.

Rudé právo představovalo ústřední tiskový orgán strany. Jeho první číslo vyšlo už 21. září 1920 a v socialistickém Československu se tento den slavil jako Den tisku, rozhlasu a televize.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 9 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 9 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 9 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 9 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 11 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 13 hhodinami
Načítání...