Opletalův konec nemusela být náhoda, připomíná historik

Praha – Smrtelné zranění studenta Jana Opletala v roce 1939 mohlo být i záměrné, připomněl ve vysílání ČT24 historik Josef Tomeš. Dotýká se tak spekulací, které braly v potaz Opletalovo silné angažování ve studentském hnutí. Právě někdejší studentské manifestace stály na počátku událostí vrcholících v listopadu 1989. Přesně před 75 lety se konal Opletalův pohřeb, který přerostl v demonstraci proti nacistické okupaci. O dva dny později toho německá správa využila k uzavření vysokých škol – a studenti následně ke shromáždění na Albertově o pět dekád později: 17. listopadu 1989.

9 minut
Historik Tomeš: Opletal byl výraznou osobou. Mohl nacistům vadit
Zdroj: ČT24

Jak připomíná Tomeš, Opletal byl mezi studenty respektovanou osobou, ačkoliv pocházel z velmi chudých poměrů. „Měl sedm sourozenců a jeho otec, lesní dělník z Lhoty u Nákla na Litovelsku, vlastnil menší pole. Předpokládalo se, že Opletal půjde do učení, nakonec ale rodiče dali na doporučení učitelů. Opletal vystudoval litovelské gymnázium a poté šel na pražskou medicínu,“ představil historik s tím, že se mladý aspirant medicíny rychle zapojil do studentských spolků.

  • Josef Tomeš: „Krátce před osudovým zraněním pronesl na studentské veřejné schůzi plamenný vlastenecký projev. Dokonce se uvažovalo, jestli jeho postřelení nebylo dokonce záměrné, protože na těchto schůzích pravidelně bývávali němečtí studenti z pražské Německé univerzity. Mnozí z nich byli agenty gestapa a sledovali, co se ve studentském hnutí děje.“

Právě studenti těžce nesli odevzdání českého území pod německou správu. Během demonstrací 28. října vyšlo jen v Praze do ulic na 100 tisíc lidí. Při potlačování nepokojů zastřelily německé pořádkové jednotky dva muže - dělníka Václava Sedláčka a studenta medicíny Jana Opletala. Opletal byl vážně zraněn střelou do břicha.

Po zranění byl sice okamžitě převezen do nemocnice na Karlově náměstí, ale přes veškeré úsilí lékařů svému zranění po čtrnácti dnech podlehl. Zajímali se o něj i členové gestapa, resp. spíše o vyoperovaný projektil, který si odnesli. Podle lékařské zprávy byl Jan Opletal střelen zblízka, nemusel proto být zasažen náhodně, ale cíleně.

Krátce po pohřbu, který byl velkou národní protiněmeckou demonstrací, přišla tvrdá odveta. V noci na 17. listopad byly německým vojskem a gestapem obsazeny studentské koleje a více než tisíc studentů bylo zatčeno a odvezeno do koncentračních táborů. Devět studentských vůdců bylo okamžitě popraveno, všechny české vysoké školy uzavřeny.

Studenti, kteří uprchli do zahraničí, pak za podpory Union Students of England a československé exilové vlády iniciovali prohlášení, podle kterého byl 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.   

Česká republika si v těchto dnech připomíná 25 let od událostí listopadu 1989. Období, které znamenalo přechod od komunistické diktatury k demokracii, mapuje i Speciál ČT24. Kromě článků, které připomínají přelomové události, zde najdete i program ČT k výročí sametové revoluce, ale zejména zpravodajská videa z té doby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
Právě teď

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
18:12Aktualizovánopřed 4 mminutami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
před 1 hhodinou

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 4 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 4 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obrana podepsala smlouvu na nákup 24 obrněnců Mars

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se švédskou firmou SAAB Dynamics AB na nákup 24 kolových obrněných vozidel Mars s integrovaným systémem protivzdušné obrany RBS 70 NG. Hodnota zakázky činí 4,2 miliardy korun bez DPH.
13:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Stát zatím nepřišel o peníze, ujišťuje Decroix k bitcoinové kauze

Bitcoinová kauza podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím státu žádnou škodu nezpůsobila. Po debatě s členy senátního výboru pro bezpečnost uvedla, že nyní je jejím úkolem zajistit, aby k  žádné újmě nedošlo ani v budoucnu. Za nejsložitější považuje smlouvy, které byly sice uzavřeny, ale ze strany státu dosud nejsou vypořádány. Ministerstvo podle ní postupuje na základě doporučení vrchního státního zástupce a s kupujícími o dalším postupu aktivně komunikuje. Decroix také vysvětlila, proč část dokumentů zůstává neveřejná – jejich publikace by podle státního zastupitelství mohla ovlivnit výpovědi svědků. Ministerstvo dle Decroix respektuje probíhající trestní řízení.
před 5 hhodinami
Načítání...