Rozhodnutí o vydání podnikatele Savova se odkládá na únor

Praha/Londýn – Londýnský soud začal projednávat případ uprchlého miliardáře Františka Savova. Česko na něj vydalo evropský zatykač kvůli stamilionovým daňovým únikům a požaduje jeho vydání zpět do vlasti. Zhruba po dvaceti minutách ale soud líčení odročil na 16. února 2015. Mezitím rozhodne, zda k výpovědi připustí svědky, které navrhli Savovovi právníci. K jednání osobně dorazil i Savov, jenž v Británii částečně žije a podniká. Na dotazy novinářů nereagoval.

Po osmi měsících od doby, kdy se jméno podnikatele Františka Savova (42) poprvé objevilo v tuzemské databázi hledaných osob, se jeho kauza dostala před londýnský soud ve Westminsteru. Savovovi advokáti se budou snažit britskou justici přesvědčit o tom, že pro vydání do Česka neexistují zákonné podmínky.

Dnešní jednání trvalo pouhých dvacet minut. Obhájci českého podnikatele totiž požadují, aby soud vyslechl čtyři svědky v utajeném režimu. O tom však musí britská justice rozhodnout. „Do února by měl soud vyhodnotit, zda je to podle judikatury Nejvyššího soudu v Británii možné,“ informoval z Londýna reportér ČT Jiří Hynek.

„Byly přijaty procesní návrhy Savovových britských právníků. O Savovově případném vydání soud vůbec nejednal. Další jednání bude nařízeno v prvním čtvrtletí příštího roku,“ uvedl Savovův mediální zástupce Michal Donath.

„Věřím na nějakou základní spravedlnost a hlavně věřím britským soudům, kam moji britští právníci podali spoustu podnětů a stížností proti mému stíhání v České republice,“ řekl nedávno Savov v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Už několikrát předtím zdůraznil, že se cítí nevinen.

Video Hynek: Rozhodnutí o vydání Savova se odkládá na únor
video

Hynek: Rozhodnutí o vydání Savova se odkládá na únor

Hynek: Rozhodnutí o vydání Savova se odkládá na únor

17.11.2014 1350

Události: Řízení o vydání Savova soud odročil

Policie se však domnívá, že několik jím ovládaných českých firem okradlo stát pomocí nadměrných odpočtů DPH o více než 600 milionů korun. Kauza se týká například kampeličky Artesa, kterou podle policie podnikatel skrytě řídí. „Je tam celkem jedenáct stíhaných osob, a to ze dvou trestných činů – z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizace z výnosů trestné činnosti,“ uvedla mluvčí pražského Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Zatím není jasné, jak dlouho bude proces o jeho možné vydání trvat. V minulosti Spojené království v podobných případech Česku vždy vyhovělo.

Savov je aktivní i na mediálním trhu

Hledaný František Savov má v Londýně dům i kancelář už od roku 2008. Z britské metropole řídí také svoje podnikání v Česku. Působí mimo jiné na mediálním trhu – vlastní vydavatelství Mladá fronta, pod které spadají například tituly E15, Euro nebo Lidé a země a další odborná a dětská periodika (není totožné s firmou Mafra, která vydává MF Dnes).

Podnikatel údajně vlastní také kyperskou společnost Maraflex. Ta počátkem loňského roku koupila dejvický Hotel Praha a plánovala místo něj postavit rezidenční byty. Následně jej ale v červnu odprodala skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Jaké další firmy Savov v Česku řídí, není jisté. V tisku se v minulosti objevily informace, že mu patří například lounské železniční strojírny Legios (dnes Heavy Machinery Services), budějovický pivovar Samson či reklamní agentura Comunica.