24. listopadu 1989 televize poprvé odehrála záběry z Národní třídy

Praha - 24. listopadu 1989 se poprvé na televizních obrazovkách ČST (jiná televizní stanice neexistovala) objevil záznam z policejního zásahu na Národní třídě. Ale vysílat živě z centra Prahy nebylo jednoduché. „Snažili jsme se prosadit, aby televize vysílala to, co vysílat má: pravdu o dění ve státě, tedy i o dění v Praze,“ vzpomíná televizní technik Antonín Dekoj. Pracovníkům televize se tak podařilo dostat přenosový vůz mezi lidi na Václavské náměstí. „Stalo se to, že vysílání bylo přerušeno,“ dodal Dekoj.

„Určitě nás to pobouřilo, byla tu spousta slušných lidí, kteří chtěli, aby televize veřejné služby fungovala tak, jak fungovat má,“ řekl k přerušení vysílání Dekoj. Ve večerním vysílání pak televize poprvé zveřejnila záběry z demonstrace 17. 11. a další den vyrazily štáby na Letenskou pláň. „To byl první velký přenos. V daném okamžiku se musí dostat ven to, co je pravda,“ vzpomíná televizní technik.

Aby vůbec mohli natočený materiál odvysílat, spolupracovali zaměstnanci Československé televize s radiokomunikacemi, které zajišťovaly přenos tv signálu na Kavčí hory. Tlak na redaktory přesto existoval. „My jsme se báli, ale v ten moment o tom nikdo tolik nepřemýšlel,“ vzpomíná Dekoj s tím, že pracovníci byli připraveni i na obsazení televize, odvezli proto veškeré přenosové vozy mimo areál Kavčích hor.

První televizní vysílání ale nebylo jedinou důležitou událostí 24. listopadu 1989: na Ústředním výboru KSČ probíhalo mimořádné zasedání, večer odstoupil z funkce tehdejší generální tajemník ústředního výboru KSČ Miloš Jakeš a spolu s ním také celé předsednictvo.

Podívejte se, jak vypadalo vysílání 24. listopadu 1989:

Video Televizní noviny 24. listopadu 1989
video

Televizní noviny 24. listopadu 1989