Praha - Policie odložila vyšetřování poslankyně Marty Semelové (KSČM) kvůli jejím výrokům ve vysílání ČT z února letošního roku. Poslankyně v pořadu Hyde Park například pochybovala o tom, že přiznání Milady Horákové v procesu z 50. let bylo vynucené. Vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zase označila za internacionální pomoc. Podle policie se neprokázalo, že by Semelová svými výroky porušila zákon.
Semelová za výroky o Miladě Horákové stíhána nebude
„Celou věc jsme odložili, protože nebylo prokázáno spáchání trestného činu. Ve věci byl zpracován odborný znalecký posudek a i na jeho základě jsme takto rozhodli,“ uvedl Pavel Šváb, mluvčí brněnské policie, která se případem zabývala. K výrokům se podle Švába vyjádřil znalec na extremismus a z jeho vyjádření nevyplývá, že by Semelová porušila zákon. Poslankyni hrozilo za podporu hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka až deset let vězení. „Někdy se v těchto případech prokazuje porušení zákona poměrně obtížně,“ řekl k případu žalobce Jan Petrásek.
- „Je patrné, že soud objektivně posoudil situaci v ČR, co se týká svobody slova. Já jsem rád, že dal na to, že přece jen v České republice platí svoboda slova,“ podotkl k rozhodnutí o ukončení stíhání Semelové její stranický kolega Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM.
Policie vyšetřovala Semelovou od letošního února kvůli jejím výrokům v pořadu Hyde Park v České televizi (více ZDE). V pořadu například pochybovala, že přiznání Milady Horákové před soudem byla vynucená. Od názorů Semelové se následně další členové KSČM distancovali.
K srpnovým událostem pak poslankyně uvedla, že by je rozhodně nenazvala okupací. „Já bych to nazvala internacionální pomocí, která ale nám jako komunistické straně přinesla do budoucna mnohé problémy s tím, jak se lidé dívali na komunistické hnutí,“ uvedla.
Trestní oznámení na poslankyni podal starosta městské části Brno-Starý Lískovec Vladan Krásný a Dušan Makovský z iniciativy ProtiAlt. Státní zástupce ho pak počátkem března předal policii k prošetření. V dubnu Semelová kvůli svým výrokům musela podat vysvětlení na policii. Ve vysílání ČT24 své výroky okomentovala takto: „Vysvětlila jsem to v tom smyslu, že jsem řekla své názory, a ty se opírají o různé historické prameny nebo filmové dokumenty. Nemyslím si, že bych se dopustila něčeho trestného.“
Milada Horáková, účastnice protinacistického odboje a členka ČSNS, byla v 50. letech v komunistickém politickém procesu odsouzena k trestu smrti a popravena. Podle historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů byla Horáková během výslechů vystavena psychickému nátlaku, výslechy často trvaly velmi dlouho. Jako nátlakové prostředky používali vyšetřovatelé StB kromě fyzického násilí například i vyčerpávání vyšetřovaných nedostatkem spánku, dodal Blažek.