Zakázku na kontrolu českých eurodotací provázejí pochybnosti

Praha - Firma RDM, která získala skoro sto milionů korun z veřejných peněz, skončila v rukou nezvěstného Ukrajince. Měla přitom kontrolovat čerpání evropských dotací. Navíc není její neslavný konec zdaleka jedinou podezřelou okolností. Podivné je i to, jak zakázku získala. Reportéři ČT už o případu informovali loni v létě, teď ale David Havlík zjistil nové informace.

Ministerstvo průmyslu v roce 2009 zadalo Hospodářské komoře zakázku na kontrolu evropských dotací za 128 milionů Kč. Jenže Hospodářská komora sama nic nekontrolovala a obratem zakázku předala další firmě s názvem RDM. Ta vyinkasovala za kontroly 91 milionů. Zakázka proběhla za šéfování bývalého prezidenta komory Petra Kužela a ředitele odboru eurofondů z ministerstva průmyslu Miroslava Elfmarka. V kauze figuruje ještě jméno Radka Pažouta.

Bývalý člen dozorčí rady Hospodářské komory Michal Němeček už loni v létě na kameru uvedl, že má informace od různých členů představenstva: „K tomu kroku došlo tak, že to byla vzájemná dohoda pánů Kužela, Elfmarka a Pažouta, že pan Elfmark dodá tuto kontrolu Hospodářské komoře, Hospodářská komora přijme pana inženýra Radka Pažouta jako tajemníka a on bude celý projekt koordinovat.“

Všichni tři sice tuto dohodu popírají, nepřímo ji ale potvrzují následné události. Hospodářská komora s Petrem Kuželem v čele totiž skutečně získala zakázku, kterou na ministerstvu zařizoval Miroslav Elfmark, a posléze ji na Hospodářské komoře dostal na starosti Elfmarkův známý Radek Pažout, kterého prezident komory Petr Kužel přijal jako nového tajemníka. Zakázku pak dostala na starost firma RDM, kterou dnes vlastní nezvěstný Ukrajinec Stepan Shutak. Jenže ji zakládala Pažoutova bývalá přítelkyně a sám Pažout pro RDM dříve pracoval.

Video Okolnosti zakázky vzbuzují pochyby
video

Okolnosti zakázky vzbuzují pochyby

Podezření, že zakázka byla zmanipulovaná, ještě zesílilo po loňském auditu. „Z auditu jsme se ve vztahu k firmě RDM dozvěděli, že jsou zde dvě podezření. Za prvé je podezření na střet zájmů tajemníka inženýra Radka Pažouta s nějakou osobou jemu blízkou. A za druhé, že je zde podezření na vyvádění peněz ze státního rozpočtu, respektive evropských fondů,“ uvedl Michal Němeček. Právě ve chvíli, kdy se objevila první podezření, tak se majitelé firmy RDM rychle zbavili. Případ šetří policie, ale zatím bez výsledku.

Ministerstvo průmyslu a obchodu už prý ale změnilo vnitřní kontrolní mechanismy, aby se podobný případ neopakoval. „Kontrolní činnost, o které hovoříme, vykonávají a do budoucna budou vykonávat jenom naši odborní pracovníci,“ tvrdí mluvčí František Kotrba.

Elfmark i Pažout jsou obžalováni kvůli krácení daně

Reportéři ČT teď zjistili, že státní zástupkyně obžalovala Elfmarka, Pažouta a bývalou jednatelku firmy RDM Veroniku Polákovou v jiném případu, který však s uvedenou státní zakázkou těsně souvisí. „Všichni jsou obžalováni z trestného činu krácení daně, poplatku a jiné podobné platby, přičemž několika z nich, i panu Miroslavu Elfmarkovi, hrozí 5 až 10 let vězení,“ dodala mluvčí pražského městského soudu Monika Puci.

V celé kauze je klíčová role firmy RDM a také Radka Pažouta, bývalého tajemníka Hospodářské komory. Ten měl podle obžaloby krátit daně tím, že sháněl faktury za služby, které se nekonaly. Služby měly souviset právě s kontrolami eurodotací, které zajišťovala firma RDM. Jenže i ta měla na kontroly svého subdodavatele – firmu PROTOTYPE TEAM LTD z Britských panenských ostrovů. „Upřímně řečeno, to samo o sobě je podezření vzbuzující souvislost, takže není divu, že se na to orgány správy daně soustředily a dotáhly to tedy podáním trestního oznámení zřejmě až před trestní senát,“ vysvětluje ekonom a právník Václav Sládek. Pažout rozhovor na kameru odmítl.

Také RDM měla svého subdodavatele - společnost z Britských panenských ostrovů
Zdroj: ČT24

Ředitelem firmy z karibského daňového ráje byl Irwin Boncamper. Podle zprávy amerického ministerstva spravedlnosti byl v roce 2011, tedy v průběhu plnění státní zakázky na kontrolu evropských dotací, zatčen a odsouzen americkými úřady v případu masivních podvodů a praní špinavých peněz. Kontakt na karibskou firmu Irwina Boncampera měl zprostředkovat český automobilový závodník Michal Pavlík.

Ten měl podle obžaloby vypomáhat s krácením daní i v kauze státní zakázky. „Bylo zjištěno, že obviněný Pavlík jako jednatel společnosti Pavlík a partner v letech 2005 až 2012 vědomě vystavoval jménem této společnosti faktury na fiktivní plnění, zejména pronájem reklamní plochy na závodním vozidle, jakož i další služby marketingového charakteru, jež měly být údajně realizovány společností PROTOTYPE TEAM LTD. se sídlem na Britských Panenských ostrovech,“ uvedla státní zástupkyně Dagmar Květoňová.

Michal Pavlík se brání s tím, že jde o vykonstruovaný případ. „K tomu, co je obžalobou předkládáno jako údajné důkazy o fiktivnosti, se již písemně vyjádřil soudní znalec v oboru ekonomie a účetnictví, který je ostatně navržen soudu také k osobnímu slyšení, a ten konstatoval, že z uvedených skutečností nelze fiktivnost plnění jakkoliv dovodit,“ napsal v e-mailu zaslaném ČT.

Celkově měla firma RDM podle obžaloby zkrátit stát na daních téměř o osm milionů korun. Podle mluvčí Hospodářské komory Lenky Vodné zažalovala komora společnost RDM o náhradu škody. „Co se týče konkrétních osob, tak toto nemůžeme nyní komentovat. (…) V případě bývalého prezidenta Hospodářské komory České republiky pana Petra Kužela po celkovém posouzení nebyla shledána právní odpovědnost za celkovou transakci,“ konstatuje mluvčí.

Reportéři ČT jsou publicistický pořad, který mapuje aktuální politické i společenské kauzy. Vysílá se pravidelně každé pondělí od 21:30 na ČT1. Tým reportérů České televize se v tomto týdnu kromě kontroly dotací Hospodářskou komorou věnoval advokátce, která se obohatila na úkor klientů, a hrdinovi druhého i třetí odboje, kterého dostala StB.