Moderní technologie jsou bezprostředně nutné pro fungování tajných služeb. Dokazuje to postup izraelské tajné služby, která do nich investuje značné prostředky.
Izraelská tajná služba Mossad zřídila fond pro špičkové technologie
- Mosad neboli Institut pro výzvědné a zvláštní operace je zpravodajská služba Izraele s vnějším polem působnosti (tj. rozvědka). Oficiálně vznikl 2. března 1951, svou činnost zahájil 1. dubna 1951. Původní název Mosadu („Institutu“) zněl Institut pro koordinaci (ha-Mosad le-Teum), svůj nynější název získal v roce 1963. Do jeho kompetence spadá sběr informací, plánování a provádění zvláštních operací mimo území Státu Izrael a dále pak koordinace všech aktivit zpravodajských služeb Izraele v zahraničí. Podobnou funkci plní CIA Spojených států amerických nebo MI6 Spojeného království.
Izraelská tajná služba Mossad založila nový fond, z něhož chce financovat společnosti, které pro ni budou rozvíjet nové technologie. Fond s názvem Libertad nabízí domácím i zahraničním špičkovým společnostem v přepočtu 13 milionů korun za projekt, který přijde s novátorským řešením problémů.
Mossad podle vládního prohlášení stojí o nové postupy v různých oborech, například v robotice, miniaturizaci nebo šifrování či sběru informací z dokumentů. Chce také zajistit lepší utajení svých operací.
Nové technologie budou dobře zaplacené
Za každý projekt, který otevře cestu k nové technologii, Mossad zaplatí dva miliony šekelů (13 milionů Kč). Původce nápadu si ponechá práva na technologii a bude ji moci prodat. „Mossad chce povzbudit inovaci a tvořivost ve špičkové technologii,“ stojí v dokumentaci k fondu Libertad.
Zájemci mají na jeho internetové stránce sledovat oblasti zájmu Mossadu, které budou zveřejňovány. Jak upozornila agentura Reuters, postup Mossadu není novinkou. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v roce 1999 zřídila neziskový investiční fond zaměřený na urychlení rozvoje nových technologií pro americké tajné služby.
V Izraeli působí 450 firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Loni se 78 začínajícím podnikům podařilo od investorů získat 660 milionů dolarů (15 miliard Kč).