Živí mezi mrtvými. Svátek Día de Muertos už není jen výsadou Mexika 5. 11. 2019 | Zdroj: Reuters, Wikipedia
Día de Muertos neboli oslava zesnulých se z Mexika rozšířila do celé Střední a částečně i Sevení Ameriky. Oslavy Día de Muertos byly známy už za dob Aztéků, s příchodem Evropanů do Ameriky ale jejich význam narostl.
Día de Muertos. Oslava na počest mrtvých
Lidmi přeplněný hřbitov Llamita v bolivijském La Paz.
Svátky zemřelých jsou v těchto končinách spojeny s jídlem. Na hroby se pokládá sladké pečivo, které připomíná zesnulé. Všeobecně se pak kolem hrobů pokládají pokrmy, které měli zesnulí rádi.
Malé pomníčky podobné urnovým hájům na českých hřbitovech využívají obyvatelé Střední a Jižní Ameriky ve městech s velkou koncentrací lidí i z finančních důvodů.
V San Salvadoru se mladí lidé účastní oslavy „La Calabiuza“. Nese se v rytmu tance a umění práce s ohněm.
Připomínky mrtvých se účastnil i policista ve službě.
Nejčastěji se tento typ oslav koná v Mexiku. Součástí pochodů, které mají festivalový nádech, jsou alegorické vozy s loutkami se symbolikou smrti.
V Bolívii malují zemřelé na stěny hřbitovních budov
Připomínky mrtvých jsou zaznamenány už v dobách Aztéků. S příchodem křesťanské civilizace došlo ke sjednocení formy oslav i symboliky.
UNESCO prohlásilo mexický Den mrtvých v roce 1993 za „nehmotné dědictví lidstva“
Lidé věří, že se zemřelí jednou ročně vracejí na zem. Živým to má ulehčit truchlení.
Děti nosí na hroby hračky. Pomníčky se zdobí také květinami převážně v oranžové barvě a vystřihovánkami z barevných papírů, které mají za úkol odhánět zlé démony.
V souvislosti s rozšířením mexické komunity do USA se tento svátek slaví i na mnoha místech Spojených států. Snímek ukazuje průvod truchlících v Illinois.
Mauricia Lopezová přijela do Spojených států navštívit hrob svého syna, který před rokem skonal. Agentura Reuters zachytila truchlící ženu na hřbitově katolického kostela svatého Prokopa, kolem kterého se sdružuje místní mexická komunita.