Zemřel záhřebský starosta Bandić. Dvě dekády byl symbolem korupce i oblíbencem veřejnosti

Ve věku 65 let zemřel dlouholetý starosta Záhřebu a někdejší kandidát na prezidenta Milan Bandić. Jeho více než dvacet let trvající vládu nad chorvatskou metropolí poznamenaly četné korupční aféry. Bandić dvakrát skončil ve vazbě, přesto se těšil trvalé přízni voličů a ucházel se o prezidentský úřad.

Podle chorvatských médií převezla Bandiče v noci na neděli záchranka do nemocnice, kde lékaři již jen konstatovali smrt v důsledku zástavy srdce. Starosta, známý svým nesmírným pracovním nasazením a impulzivním chováním, trpěl srdečními problémy dlouhodobě a v uplynulých letech byl několikrát hospitalizován. Naposledy v létě. Svého úřadu se přes zdravotní potíže vzdát nechtěl.

Bandić vládl Záhřebu téměř nepřetržitě posledních 21 let. Za tu dobu přežil bez větší úhony řadu korupčních skandálů i trestních oznámení kvůli zneužití postavení, klientelismu či zpronevěře. Dvakrát skončil ve vyšetřovací vazbě. Pouze dvakrát se jeho kauzy dostaly až k soudu, ani v jednom případě však zatím neskončily pravomocným rozsudkem. Kvůli dosud poslední velké Bandičově aféře spojené se svozem komunálního odpadu vyšly loni do ulic tisíce demonstrantů.

Poprvé byl Bandić do funkce záhřebského starosty zvolen v roce 2000. O dva roky později byl donucen odstoupit poté, co se pokusil uplatit policistu po dopravní nehodě, kterou způsobil v opilosti. Svůj vliv si však zachoval, neboť nadále vykonával pozici zástupce starosty. V roce 2005 opět vyhrál komunální volby a od té doby stál v čele města nepřetržitě.

Mezitím stihl dokončit politickou přeměnu ze sociálního demokrata na pravicového populistu. Média opakovaně psala o jeho nevybíravém chování vůči ženám a novinářům. V roce 2010 se Bandić jako nezávislý kandidát ucházel o prezidentský úřad, sociální demokrat Ivo Josipović ho ale porazil, když získal šedesát procent hlasů, zatímco záhřebský starosta 39 procent.

Neúnavný

Bandić se podle médií hodlal pod sloganem „neúnavný“ ucházet o další starostenský mandát v komunálních volbách plánovaných na letošní květen. Analytici mu nicméně tentokrát roli favorita nepřipisovali a jeho šance na obhajobu postu považovali za nízké.

Zpravodajský server 24 Sata označil Bandičovo úmrtí za konec „doby kontroverzní, zkorumpované a klientelistické vlády“ nad Záhřebem. Mnozí obyvatelé metropole, stejně jako řada politických osobností země, však na Bandiče vzpomínají v pozitivním světle, jako na autentického politika s ohromnou životní energií i symbol jedné éry v dějinách města.

Dokladem toho mohou být fronty lidí na kondolenční knihu, které se v pondělí utvořily na záhřebském magistrátu, či množství svíček, které obyvatelé města chodí zapalovat před dům, kde Bandić bydlel.