Na Korsice den po smrti odsouzeného korsického nacionalisty Yvana Colonny panuje klid. V ulicích se během noci objevily nápisy, které ho oslavují. Schody před katedrálou v Ajacciu pokryly svíčky a v okolí vlají korsické vlajky; středoškoláci pořádají vzpomínkové pochody. Politici vyzývají ke klidu, obávají se nových násilností, které propukly na Korsice už před dvěma týdny, píší francouzská média.
Zemřel pobodaný nacionalista Colonna. Na Korsice panuje napjatý klid
Colonna si ve věznici v Arles odpykával doživotní trest za vraždu prefekta Claudea Érignaca z roku 1998, vinu vždy odmítal. Na začátku března ho pobodal spoluvězeň, po třech týdnech v kómatu v pondělí večer zemřel.
Colonnova rodina požádala o dodržování smutku, který lidé respektují a nemluví ani s novináři, uvedla AFP. V ulicích korsických měst se tvoří hloučky lidí, kteří na mrtvého v tichosti vzpomínají.
Živelnější jsou pochody středoškoláků, kteří odmítli jít na vyučování a vydali se do ulic Ajaccia nebo Bastie, píše France info. Na titulní straně deníku Corse-Matin byla v úterý fotografie ženské ruky, která hladí Colonnův portrét na plakátu. Provází ho stručný titulek: Yvan Colonna je mrtev.
Výzva ke klidu a k dialogu
Francouzská vláda v úterý vyzvala „ke klidu a k dialogu“. Její mluvčí Gabriel Attal také slíbil vyšetření Colonnova napadení a okolností, které k němu vedly. Připustil „vážnou dysfunkci“ v systému vězeňské správy.
Od umírněných obyvatel ostrova i od politiků zazněly obavy, aby smrt z odsouzeného vraha Colonny neudělala mučedníka a národního hrdinu. Bývalý premiér Manuel Valls, který byl v roce 1998 ministrem vnitra, uvedl, že Colonnova smrt je sice smutná, ale nesmí se zapomínat ani na vraždu prefekta Érignaca a jeho rodinu.
„Korsika prochází krizí identity a v osobě Yvana Colonny našla své ztělesnění, svého mučedníka,“ domnívá se šedesátiletá Korsičanka Dominique oslovená agenturou AFP. „Bojím se, aby až skončí truchlení, vše nevybuchlo,“ dodává.
Napjaté vztahy nacionalistů s vládou v Paříži
Útok na Colonnu zhoršil už tak napjaté vztahy mezi korsickými nacionalisty a ústřední vládou v Paříži. Ostrov s historicky silným nacionalistickým hnutím prošel řadou násilných demonstrací a protestů, které si vyžádaly desítky zraněných.
Francouzská vláda je ochotna jednat i o částečné autonomii pro Korsiku, podmiňuje to ale uklidněním situace, uvedl pařížský zpravodaj ČT Jan Šmíd. Dalším vstřícným krokem je převezení vězňů, kteří se podíleli na atentátu na prefekta Érignaca z kontinentální Francie do vězení na Korsice.
Ústupky naznačil ministr vnitra Gérald Darmanin. Slíbil, že v dubnu začnou jednání o větší autonomii pro Korsiku, ale trval na tom, že ostrov zůstane i nadále součástí Francie, uvedla stanice France 24.