Zeman: Doufám, že se vstupu Srbska do EU dožiju

Bělehrad – Podpora českého průmyslu a vstup Bělehradu do Evropské unie jsou hlavními tématy dvoudenní návštěvy Miloše Zemana v Srbsku. Prezident se už setkal se svým protějškem Tomislavem Nikoličem a předsedou vlády Ivicou Dačičem. Čeká ho také schůzka s českými krajany, kteří v zemi obchodují. Zeman doufá, že se vstupu Srbska do Unie dožije.

Zeman již loni v létě v rozhovoru s Nikoličem prohlásil, že podporuje Bělehrad v přístupových rozhovorech s Bruselem. „Pevně věřím, že Srbsko se v dohledné době stane členským státem Evropské unie. I když je mi sedmdesát let, doufám, že se toho ještě dožiju,“ řekl po jednání se srbským prezidentem.

Nikolić uvedl, že Srbsko na cestě do EU v minulosti zbytečně ztratilo hodně času. Úkolem nové vlády tak podle něj bude napravit staré chyby a pokračovat ve sbližování s Bruselem. V nedávných předčasných volbách s přehledem zvítězila Srbská pokroková strana (SNS), v jejímž čele stojí dosavadní první místopředseda vlády Aleksandar Vučić. Strana získala značnou popularitu díky rozhodnému postupu proti organizované kriminalitě a velkému důrazu na cestu k členství v Evropské unii.

Předpokládá se, že Srbsko bude svého někdejšího chorvatského soupeře po rozpadu Jugoslávie do Evropské unie následovat až za několik let. Vyjednávání Chorvatska o vstupu trvalo osm let. Srbský premiér by přitom chtěl rozhovory dokončit do čtyř či pěti let.

Martin Ježek, redaktor Českého rozhlasu:

„Srbsko musí reformovat samo sebe, to je asi to nejsložitější, co ho nyní čeká – justici, samosprávu, vládu práva a podobně. Pokud jde o Kosovo, západoevropské členské země budou tlačit na to, aby se co nejvíce normalizovaly vztahy mezi Srbskem a Kosovem, tedy aby se Srbsko snažilo Kosovo akceptovat jako svého souseda a partnera. Na státní uznání asi ale nikdo v dohledné době tlačit nebude. Státy by se každopádně neměly navzájem blokovat v další eurointegraci.“

Očekávalo se, že jedním z témat rozhovorů bude osud někdejší jihosrbské provincie Kosova. Albánci, kteří tvoří většinu obyvatelstva Kosova, vyhlásili v roce 2008 jednostranně nezávislost na Srbsku. Bělehrad i kosovští Srbové dali naproti tomu najevo, že svrchovanost Kosova nikdy neuznají. Obě strany nicméně pod tlakem mezinárodního společenství, především Evropské unie, usilují o normalizaci vztahů. Loni v dubnu o tom uzavřeli dohodu, kterou se od té doby snaží uplatňovat.

Český prezident komentoval bombardování srbské metropole

Zeman je v Bělehradě v době, kdy si Srbsko připomíná 15 let od bombardování hlavního města letouny NATO. Aliance tak v roce 1999 reagovala na srbské vojenské akce v Kosovu. Zeman, který byl v té době premiérem, tentokrát argumentoval, že česká vláda souhlasila s bombardováním až poté, co s ním souhlasily ostatní státy, a pod podmínkou, že zasáhne pouze vojenské cíle. „Tato podmínka nebyla splněna,“ konstatoval Zeman.

„Zeman nemá exekutivní pravomoc, aby mohl něco zásadně změnit, ale samozřejmě je to představitel státu a hlavně je to člověk, který dosti sympatizuje se srbskými postoji vůči Kosovu, a to je něco, co se v Srbsku rádo slyší,“ konstatoval redaktor ČRo Martin Ježek s tím, že středoevropské země mohou pomoci Srbsku s transformací, jelikož si jí samy prošly.

Český prezident nedávno téma Kosova otevřel, když řekl, že odtržení provincie od Srbska vytvořilo precedens v osamostatňování sporných území od suverénních států. Ruský prezident Vladimir Putin v poslední době použil argumentu odtržení Kosova k obhajobě ruského postupu na Krymu. Podle Putinova vyjádření Západ za naprosto stejné situace, jaká panuje kolem Krymu, uznal odtržení Kosova od Srbska jako legitimní.

Zeman: Terorismus nelze podceňovat, je dobře financován z drog 

Kosovo se od Srbska odtrhlo v roce 2008, kdy vyhlásilo samostatnost. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a také Zeman se staví proti uznání vlády v Prištině. V minulosti kosovský režim označil za „teroristickou diktaturu financovanou narkomafiemi“. Zeman dnes u příležitosti otevření výstavy o česko-srbské vojenské spolupráci řekl, že největším nepřítelem euroamerické civilizace je mezinárodní terorismus.

Terorismus není radno podceňovat, například proto, že je dobře financován prodejem drog, prohlásil také Zeman. V souvislosti s terorismem se nepřímo zmínil právě io Kosovu, když řekl, že některé režimy jsou financovány prodejem lidských orgánů. Z obchodu s lidskými orgány na konci 90. let minulého století Srbsko viní kosovské představitele. V roce 2011 kvůli tomu Bělehrad v Parlamentním shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě předložil návrh rezoluce požadující nezávislé mezinárodní vyšetření takových případů. Obvinění z obchodování s lidskými orgány v Kosovu se poprvé objevila v roce 2008. 

Zeman se zasazuje o české investice v Srbsku, vyzdvihl Škodovku

Ze Srbska zamíří český prezident do Slovinska. Zeman s sebou na státní návštěvu dvou balkánských zemí vzal početnou delegaci podnikatelů. Vláda v Bělehradě se podle něj nyní potýká s více než 25procentní nezaměstnaností. Úkolem českých firem by tak mělo být investovat v Srbsku a vytvořit nová pracovní místa.  

Zeman také podotkl, že asi polovina srbské vlády jezdí vozy Škoda. Přál by si, aby škodovkou jezdil každý člen bělehradského kabinetu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 43 mminutami

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 9 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...