Za graffiti v Singapuru dostane Švýcar rákoskou

Singapur - Dvaatřicetiletý Švýcar Oliver Fricker byl dnes v Singapuru odsouzen k pěti měsícům vězení a třem ranám rákoskou za to, že 16. května nastříkal graffiti na vagony tamního metra. Fricker se k vandalství a k neoprávněnému vniknutí do depa singapurského metra přiznal. Podle singapurské prokuratury Fricker spáchal svůj čin společně s devětadvacetiletým Britem Lloydem Danem Alexandrem, ten ale dokázal uprchnout ze země.

Prokuratura uvedla, že Fricker, který pracoval v Singapuru od roku 2008 jako poradce v oboru informačních technologií, a Alexander se do depa prostříhali skrz bezpečnostní plot a posprejováním vagonu metra způsobili škodu za zhruba 11 tisíc singapurských dolarů (165 tisíc korun). Podle singapurských zákonů hrozilo Frickerovi až tříleté vězení, pokuta do 2 tisíc singapurských dolarů (30 tisíc korun) a od tří do osmi ran rákoskou.

Trest zmrskání rákoskou:

Stihne ročně v Singapuru průměrně tisíc odsouzených. Provádí ho speciálně vycvičený vykonavatel přes hýžďové svaly se zakrytím životně důležitých orgánů za přítomnosti lékaře.

Provozovatel metra se počátkem tohoto měsíce omluvil, že na vandalství turistů přišel se zpožděním. Umělecky totiž prý bylo pestré graffiti natolik zdařilé, že je zaměstnanci považovali za povolenou reklamu. Následně byla zvýšena bezpečnostní opatření, přibylo zátarasů a pletiv, kamer a hlídek bezpečnostní služby.

Tělesné tresty v Singapuru, před nimiž nejsou uchráněni ani cizinci, se dostaly do centra světové pozornosti v roce 1994, kdy byl v Singapuru za vandalismus zmrskán rákoskou americký teenager Michael Fay, přestože za zmírnění trestu orodoval sám tehdejší prezident Bill Clinton.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Kalifornii je po pádu laviny nezvěstných devět lyžařů

Po pádu laviny v severní Kalifornii je nezvěstných devět lyžařů. Šest dalších lidí bylo nalezeno živých, napsala ve středu agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Původní informace hovořily celkem o šestnácti lyžařích. V oblasti panuje nepříznivé zimní počasí.
04:51Aktualizovánopřed 4 mminutami

Polský Krakov nasadí holubům antikoncepci

Jihopolský Krakov zavede pilotní program, v rámci kterého nasadí holubům antikoncepci. Podle tamních médií zástupci města i odborníci ujišťují, že půjde o bezpečný prostředek. Cílem programu je zlepšení kondice holubů a omezení problémů spojovaných s jejich přemnožením, tedy nemocemi nebo potížemi s dostupností potravy.
před 1 hhodinou

Výpadky proudu a odpadky v ulicích. Americké embargo omezuje životy Kubánců

Kuba kvůli ropné blokádě, kterou uvalily Spojené státy, výrazně omezila fungování veřejné dopravy, služeb, školství i zdravotnictví. Ostrov získával pohonné hmoty nebo surovou ropu od Venezuely, po zadržení tamního diktátora Nicoláse Madura Washingtonem ale dodávky ustaly. Benzinu už je na Kubě tak málo, že přestaly jezdit popelářské vozy a v ulicích se hromadí odpadky. Kvůli nedostatku paliva pro elektrárny má také jedenáctimilionová země už dlouho problémy s výpadky proudu. Ztenčují se i zásoby potravin a léků. OSN varuje, že Kubě hrozí humanitární krize.
před 1 hhodinou

Nejrozsáhlejší revize ústavy. Kazachstánský prezident si chce upevnit moc

V Kazachstánu byl zveřejněn nový návrh ústavy – podle něj má být v zemi zrušen Senát, znovu naopak zaveden post viceprezidenta či rozšířeny pravomoci hlavy státu. Právě prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev chce takto podle tamních expertů posílit svou moc a pokusit se o úplnou „přestavbu“ politického systému. Změny v ústavě se týkají také postavení ruštiny v Kazachstánu, což v sousední zemi vyvolalo reakce.
před 3 hhodinami

Zelenskyj tvrdí, že na něj Trump vyvíjí nepřiměřený nátlak

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že na něj americký protějšek Donald Trump vyvíjí nepřiměřený nátlak ve snaze dosáhnout řešení ruské invaze na Ukrajinu, která v otevřené formě trvá už téměř čtyři roky. Zelenskyj v rozhovoru pro web Axios zopakoval, že jakýkoliv plán, který by vyžadoval, aby se Ukrajina vzdala dosud neokupovaného území v Donbasu, by Ukrajinci odmítli v referendu.
před 6 hhodinami

Peruánský parlament sesadil prezidenta Jerího

Peruánský parlament v úterý sesadil prezidenta Josého Jerího, který nyní čelí vyšetřování kvůli nepřiznaným schůzkám se dvěma čínskými podnikateli. Informují o tom tiskové agentury. Peru mění hlavu státu dva měsíce před parlamentními a prezidentskými volbami. S novou volbou prezidenta pak začne Kongres ve středu místního času.
před 9 hhodinami

Kvůli násilné smrti aktivisty v Lyonu nechala prokuratura zadržet devět lidí

Prokuratura v Lyonu nechala kvůli napadení a smrti třiadvacetiletého krajně pravicového aktivisty Quentina Deranquea zadržet devět lidí, napsala agentura AFP. Mezi zadrženými je i Jacques-Elie Favrot, který je asistentem poslance krajně levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Raphaëla Arnaulta. Favrot ale již dříve odmítl, že by nesl nějaký podíl viny na smrti muže.
před 10 hhodinami

USA a Írán v Ženevě dosáhly shody na hlavních principech, řekl Arakčí

Spojené státy a Írán dosáhly na jednání v Ženevě shody na hlavních principech, řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Neznamená to, že dohoda bude hotova brzy, ale otevřela se k ní cesta, míní. Delegace už opustily město. Diplomaté obou států nepřímo vyjednávali hlavně o íránském jaderném programu. Prezident USA Donald Trump dříve varoval před následky odmítání dohody, z druhé strany se ozývá apel na realistické požadavky. Obě země ukazují i vojenskou sílu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...