Willy Brandt - muž, který se zřekl v politice násilí a hrozby silou

Berlín – Jeden z největších evropských politiků druhé poloviny 20. století, který určoval chod západní Evropy v mnoha kritických okamžicích - to je Willy Brandt, který zemřel 9. října 1992. Zasloužil se o revitalizaci sociálně demokratických myšlenek v západní Evropě a jako předseda SPD se vzdal konceptu třídního boje. Až po jeho smrti vyplavala na povrch některá fakta týkající se údajného udržování konspirativních kontaktů se Sovětským svazem během války či špionáží pro Spojené státy ve stejné době.

I tak se muž, který se několikrát vyslovil pro mírové řešení veškerých konfliktů a přiznal vinu Německa na utrpení národů Evropy za války, stal osobností svými činy inspirující mnohé současné státníky.

Nemanželský syn prodavačky Herbert Ernst Karl Frahm vyrůstal v sociálně demokratické rodině svého dědečka čeledína. Už toto prostředí předurčilo Brandtovo sociální smýšlení. Jako student gymnázia byl Brandt funkcionářem hnutí socialistické mládeže a v roce 1930 vstoupil do SPD. Rok nato pak přešel do Socialistické dělnické strany.

Krycí jméno Willy Brandt

Po maturitě se živil převážně jako novinář a svému prvotnímu povolání zůstal věrný po celý život. Neúnavně se zabýval sepisováním článků, knih i vlastních memoárů často z doby, kdy pracoval v ilegalitě a přijal krycí jméno Willy Brandt. Před Hitlerem uprchl do Norska, získal norské občanství a po jeho kapitulaci se věnoval žurnalistice ve Švédsku.

Právě zde se měl údajně dopouštět špionáže pro Spojené státy, což dosvědčuje Brandtova zpráva pro americké zpravodajské služby z 24. května 1945. Několik dalších zpráv a rozborů Willyho Brandta pochází z let 1945 až 1946, kdy se zúčastnil jako novinář procesu s nacistickými zločinci v Norimberku. Za válečného exilu ve Švédsku měl udržovat i konspirativní kontakty se sovětskou tajnou službou KGB. Při několika schůzkách ve Stockholmu prý Brandt dodával sovětským agentům „zpravodajsky cenný materiál“. Moskevská KGB se prý snažila získat informace o jeho spolupráci s Američany, aby měla na pozdějšího kancléře nátlakové prostředky.

Berlínská zeď
Zdroj: ČT24

Pseudonym změnil za své úřední jméno v roce 1947, kdy mu také bylo navráceno německé občanství. V SPD pak vybudoval svou politickou kariéru a v padesátých letech působil jako primátor Západního Berlína. Jako neoblomný zastánce demokratických svobod si za berlínské krize v listopadu 1958 získal mimořádné sympatie západních velmocí. Podařilo se mu udržet město životaschopné i poté, co je východoněmecká armáda obklíčila v srpnu 1961 zdí. Na sjezdu v Bad Godesbergu v únoru 1964 byl pak zvolen předsedou SPD a na každém následujícím sjezdu byl v této funkci drtivou většinou znovu potvrzen. V roce 1987 z funkce odstoupil.

Normalizace vztahů s ČSSR

Brandt za svého působení vytvořil ze SPD moderní levicovou stranu, která se zřekla dogmat třídního boje a získala si ve sféře politického spektra přední postavení v mezinárodním měřítku. Po vytvoření tzv. velké koalice mezi CDU/CSU a SPD v prosinci 1966 se W. Brandt stal spolkovým vicekancléřem a ministrem zahraničních věcí. Začal důsledně prosazovat novou východní politiku, započatou jeho předchůdcem G. Schröderem. Tato politika vyvrcholila na počátku 70. let za Brandtova kancléřství, kdy byly podepsány smlouvy o normalizaci vztahů se SSSR, Polskem, NDR a Československem. Po srpnové agresi do ČSSR v roce 1968 Brandt na dvou významných fórech formuloval myšlenku o nutnosti zřeknout se v politice násilí a hrozby silou.  

V říjnu 1969 se stal Willy Brandt spolkovým kancléřem v čele tzv. malé koalice (SPD a FDP). Pokračoval ve východní politice, přičinil se o podepsání čtyřstranné dohody o Západním Berlíně v roce 1971 a o přistoupení SRN ke smlouvě o zákazu jaderných zbraní. W. Brandt neváhal v „hodině pravdy“ otevřeně přiznat vinu Německa za válku a utrpení, které přinesla národům východní Evropy, a nutnost zbavit se revanšistických nálad. Úřadu kancléře se Brandt vzdal v roce 1974 v souvislosti s odhalením špióna NDR Güntera Guillauma, referenta v úřadu spolkového kancléře. Brandt činil sám sebe zodpovědným za nedbalost.    

Po rezignaci vyvinul neobyčejnou aktivitu v oblasti dodržování lidských práv, spolupráce v Evropě, urovnání na Blízkém východě apod. Působnost na tomto poli mohl ještě rozšířit poté, co byl v roce 1976 zvolen předsedou Socialistické internacionály. Pod jeho vedením se podařilo zastavit pokles vlivu demokratického hnutí a naopak rozšířit jeho aktivitu zejména ve sféře mezinárodní bezpečnosti a odzbrojení, v řešení vztahů mezi bohatým Severem a chudým Jihem a v oblasti lidských práv a sám se stal předsedou Nezávislé komise pro mezinárodní rozvoj (tzv. Brandtova komise).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Chceme vidět pokrok, řekl Rubio před možnou schůzkou Ukrajiny a Ruska

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. V Turecku se setkali ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha a jeho americký protějšek Marco Rubio. USA podle něj chtějí vidět pokrok.
06:21Aktualizovánopřed 3 mminutami

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
08:34Aktualizovánopřed 5 mminutami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí 54 mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Stanice al-Džazíra s odkazem na palestinské zdravotníky uvedla, že v celém Pásmu Gazy bylo přes noc zabito 74 lidí.
před 8 mminutami

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
07:00Aktualizovánopřed 36 mminutami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 14 hhodinami
Načítání...