Výjimečná je naše spolupráce v odpovědi na ruskou agresi, řekl Blinken po jednání s Lipavským

Posílení dvoustranných vztahů, podpora Ukrajiny nebo spolupráce v indopacifickém regionu byly tématem úterního jednání českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) s jeho americkým protějškem Antonym Blinkenem. Šéf české diplomacie to uvedl na Twitteru, přičemž rozhovor s Blinkenem označil za skvělý. Blinken při setkání ocenil „mimořádně silnou“ reakci Česka na ruskou válku proti Ukrajině.

Lipavský schůzkou ve Washingtonu zahájil oficiální program třídenní návštěvy Spojených států, během níž se plánuje setkat také s republikánskými členy Kongresu. Cestu zahájil několik dní poté, co česká vláda schválila dohodu o obranné spolupráci s USA, která má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku.

„Dnes (v úterý, pozn. red.) skvělá diskuse s ministrem Blinkenem o posílení bilaterálních vztahů, podpoře Ukrajiny, spolupráci v Indo-Pacifiku, energetické bezpečnosti a obranné spolupráci,“ uvedl ministr. Kromě toho oznámil společné prohlášení o svobodě médií, kterou označil za „sdílenou prioritu“. Novinářům později potvrdil, že s Blinkenem mluvil také o možné návštěvě českého premiéra nebo prezidenta v Bílém domě, podrobnosti však odmítl sdělit.

Podle Lipavského panovala na schůzce jasná shoda na tom, že Ukrajina potřebuje dodávky munice, „pokud má být úspěšná v dalších vojenských operacích“.

Blinken na začátku setkání děkoval Česku za vojenskou podporu Kyjeva, jakož i přijetí statisíců ukrajinských uprchlíků. „Výjimečná je naše spolupráce v odpovědi na ruskou agresi na Ukrajině. To je na prvním místě. Ruku v ruce pracujeme na podpoře Ukrajiny, a to proti ruské agresi. Také na pomoci uprchlíkům a humanitární pomoci. Česká republika má na pět set tisíc uprchlíků. Tato podpora je docela mimořádná,“ uvedl Blinken. 

Lipavský v této souvislosti přivítal pondělní slova republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho, který v reakci na otázku ruského novináře podpořil další americkou pomoc Kyjevu. „Vnímám i tu domácí debatu, která běží ve Spojených státech o Ukrajině, jak se někteří republikánští politici vyjadřují. Můj příspěvek je ten, že položím na stůl argumenty a ukážu, proč je důležité, abychom spolupracovali na obraně svobodného a demokratického světa,“ sdělil Lipavský ČT.

Podle Lipavského se v úterý mluvilo také o Číně, která „velmi bedlivě sleduje vývoj ruské války proti Ukrajině“.

Ministra čeká další program

Lipavský do Washingtonu přicestoval v noci na úterý a setkáním s Blinkenem zahájil svůj oficiální program. Ten v úterý pokračuje zahájením jedenáctého ročníku Strategického dialogu mezi ministerstvy zahraničí České republiky a USA a vystoupením na moderované diskusi v konzervativním Hudson Institutu.

Dále Lipavského čeká několik dalších akcí včetně setkání se zákonodárci a podpisu dohody o přistoupení České republiky k ujednáním Artemis, což je iniciativa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pro spolupráci při průzkumu Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles.