V Údolí smrti naměřili 54,4 stupně Celsia, nejvíc od roku 1913

Rekordní teplotu vzduchu za více než sto let zaznamenaly přístroje v americkém Údolí smrti. V neděli odpoledne teploměry ukázaly v kalifornské poušti 130 stupňů Fahrenheita, což je 54,4 stupně Celsia. V roce 1913 tam naměřili 56,7 stupně Celsia, tento záznam je ale zpochybňován.

Automatický systém federální Národní meteorologické služby (National Weather Service – NWS) zaznamenal rekordní hodnotu v neděli v 15:41 tamního času. Podle meteorologů klesla vlhkost vzduchu na sedm procent, přesto byl ale žár „neskutečně silný“. „Doslova jako byste byli v peci. Dnes (v pondělí) bychom opět mohli atakovat 130 stupňů Fahreinheita,“ popsal pro agenturu Reuters meteorolog Daniel Berc z kanceláře NWS v Las Vegas.

Nedělní měření by znamenalo stoletý rekord, více než 54,4 stupně Celsia teploměry v Údolí smrti, které je nejteplejším místem světa, naměřily naposledy v červenci 1913, kdy teplota vzduchu vyšplhala na 134 stupně Fahrenheita (56,7 stupně Celsia).

Tehdejší záznam ale zpochybňuje řada meteorologů. Moderní výzkumy napovídají, že šlo o chybu v pozorování. Přesto zůstává teplota z roku 1913 oficiálně nejvyšší naměřenou v historii Země, protože měření uznává Světová meteorologická organizace. Na druhém místě je teplota 55 stupňů Celsia naměřená v tuniském Kebili.

Vědci v uplynulých letech opakovaně varují před ohříváním planety. Červenec 2020 byl třetím nejteplejším v historii měření, přičemž tři z pěti nejteplejších červenců meteorologové naměřili v posledních pěti letech.

V neděli naměřená teplota v Údolí smrti projde formálním přezkumem, avizuje Berc. Technici zkontrolují, jestli termometr ve Furnace Creek, který údaje nahlásil, pracuje správně.

  • Afrika 
  • Kebili, Tunisko: 55°C, červenec 1931
  • Asie
  • Mitribah, Kuvajt: 53,9°C (± 0,1°C), červenec 2016
  • Turbat, Pákistán: 53,7°C (±0,7°C), červenec 2017
  • Severní Amerika
  • Údolí smrti, Kalifornie, USA: 56,7°C, červenec 1913 
  • Jižní Amerika
  • Rivadavia, Argentina: 48,9°C, prosinec 1905
  • Evropa
  • kontinentální –⁠ Atény, Řecko: 48°C, červenec 1977
  • včetně Blízkého východu a Grónska –⁠ Tirat Tsvi, Izrael: 54°C, červen 1942
  • Jihozápadní Pacifik
  • Oodnadatta, Austrálie: 50,7°C, leden 1960
  • Antarktida
  • Seymour Island: 20,7 °C, únor 2020
  • Zdroj: Světová meteorologická organizace

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
Právě teď

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 21 mminutami

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii.
před 1 hhodinou

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 2 hhodinami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 4 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 5 hhodinami
Načítání...