V Srbsku byl obnoven proces s vrahy premiéra Djindjiče

Bělehrad - Srbský zvláštní soud zaměřený na případy organizovaného zločinu dnes zahájil další proces se dvěma zločinci, kteří se podle dřívějšího verdiktu podíleli v roce 2003 na vraždě srbského demokratického premiéra Zorana Djindjiče. Zmíněnou dvojici poslal soud v nepřítomnosti na třicet let za mříže, po svém loňském dopadení se ale oba dožadovali obnovení procesu. Začátek soudu s oběma členy mocného zemunského gangu, který získal jméno podle jedné z bělehradských čtvrtí, byl původně plánován na červen, na žádost obžalovaných byl ale odložen na září.

Miloš Simonović se ve své dnešní výpovědi k účasti na atentátu přiznal. Byla to pro něj akce jako „jakákoli jiná vražda“. Rovněž prohlásil, že věděl o politickém pozadí. Bližší podrobnosti ale podle srbské televize a rozhlasu B92 neuvedl. Druhý obžalovaný Sretko Kalinić podíl na vraždě premiéra odmítl a vypověděl, že střelcem byl Zvezdan Jovanović. Toho jako vykonavatele vraždy poslal soud v roce 2007 na 40 let za mříže. Ke stejnému trestu odsoudil organizátora atentátu Milorada Ulemeka.

Atentát na Djindjiče v březnu 2003 byl první vraždou úřadujícího premiéra v Evropě od dob vražedného útoku na předsedu švédské vlády Olofa Palmeho v roce 1986. V procesu s Djindjičovými vrahy bylo odsouzeno k mnohaletým trestům odnětí svobody několik lidí, řada z nich patřila k zemunskému gangu. 

Simonoviče dopadla loni v červnu na hranici s Chorvatskem srbská policie. Krátce předtím jejich chorvatští kolegové zadrželi Kaliniče, kterého Záhřeb loni v srpnu vydal Bělehradu. Kalinić se tak stal vůbec prvním občanem Chorvatska, který byl na základě bilaterální dohody vydán z Chorvatska do Srbska.