V rámci cesty po zemích Maghribu se Riceová setkala s Kaddáfím

Tripolis - Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová jednala v Libyi s Muammarem Kaddáfím. Hlavním tématem jejich rozhovoru byl obchod a investice. Její návštěva Libye je označována za historickou, protože Riceová je prvním šéfem americké diplomacie, který do této severoafrické země za posledních 55 let přicestoval. Autoritativní vládce Kaddáfí ji přijal v komplexu, který USA v roce 1986 vybombardovaly.

„Zbývá ještě dlouhá cesta, kterou musíme ujít, věřím ale, že tato návštěva dokazuje, že USA nemají trvalé nepřátele,“ prohlásila Riceová po uvítání na letišti v Tripolisu. „Má návštěva ukázala, kam až dospěly vztahy mezi USA a Libyí, ale je to teprve začátek příběhu, ne jeho konec,“ upozornila.

Před schůzkou s Kaddáfím jednala Riceová se svým libyjským protějškem Muhammadem Šalghamem. Posuzovali spolu možnosti spolupráce, především v otázce vývozu libyjské ropy a v otázce Libyjců studujících v USA. Ministři hovořili i o společné strategii boje s terorismem, o palestinsko-izraelském konfliktu a o kontroverzním íránském jaderném programu.

Návštěva dokládá jednoznačné oteplování ve vztazích mezi oběma zeměmi, které v roce 1980 přerušily i diplomatické styky. Uskutečňuje se pět let poté, co Tripolis oznámil, že se vzdává vývoje zbraní hromadného ničení.

Po návštěvě Libye se americká ministryně zahraničí setkala v Tunisku s tamním prezidentem Zínem Abidínem bin Alím a vyzvala jeho vládu k demokratické reformě. Podle agentury AP zároveň s hlavou státu projednávala protiteroristická opatření v severní Africe.

Třídenní cesta po zemích Maghribu Riceovou nyní zavedla do Alžírska a cestu uzavře v neděli v Maroku. V obou zemích má dále jednat o terorismu, ropných zdrojích a migraci.