V Myanmaru byla objevena těla 28 hinduistů. Úřady podezírají z masakru Rohingy

V Myanmaru byla objevena těla 28 hinduistických vesničanů, kteří se podle barmských úřadů stali obětí muslimských povstalců, když v zemi minulý měsíc propuklo násilí, které přinutilo 430 000 muslimských Rohingů uprchnout do sousedního Bangladéše. Mezi mrtvými hinduisty bylo 20 žen a osm mladistvých. Informovala o tom agentura Reuters. Oblast, kde se incident stal, zatím nebyla zpřístupněna novinářům, a tak se zatím nepodařilo tvrzení nezávisle ověřit.

Násilí v Myanmaru propuklo 25. srpna, když ozbrojenci z Arakanské armády za spásu Rohingů (ARSA) zaútočili na asi 30 policejních stanic a vojenskou základnu. Při následných střetech mezi Rohingy a bezpečnostními složkami přišlo o život nejméně 400 osob.

OSN označila dění v Arakanském státě, kde Rohingové žijí, za etnickou čistku ze strany barmských bezpečnostních složek. Barmská vláda obvinění odmítá s tím, že bojuje proti teroristům.

Útočili Rohingové?

Členové malé hinduistické menšiny se zřejmě stali obětí těchto bojů. Někteří podobně jako Rohingové uprchli do Bangladéše, jelikož v Myanmaru, kde tvoří většinu buddhisté, na ně prý útočili vládní vojáci. Jiní naopak uvedli, že na ně útočili Rohingové, kteří je podezírali ze špehování pro barmskou vládu.

Barmská vláda oznámila, že zahájila pátrání ve vesnici Yeboťa na severu Arakanského státu poté, co se s hinduistickým vůdcem komunity v Myanmaru spojil uprchlík v Bangladéši, který ho o násilí informoval. Uprchlík prý řekl, že ARSA 25. srpna přinutila 100 lidí z vesnice opustit své domovy a příslušníci této povstalecké organizace je následně zastřelili.

„Přinutili osm vesničanek konvertovat k islámu a odvezli je do Bangladéše,“ uvedla barmská vláda. Její mluvčí ale řekl, že se případ stále vyšetřuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Speciální vysílání: Trump se stal prezidentem USA

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a nyní přednáší svůj projev. Později zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 5 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 2 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 3 hhodinami

Biden preventivně omilostnil Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil preventivní milosti generálu Marku Milleymu, epidemiologovi Anthonymu Faucimu a členům vyšetřovacího výboru Kongresu a svědkům ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Předpokládá se, že se je snaží ochránit před potenciální „mstou“ nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.
13:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
06:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...