V Mexiku pokračují demonstrace kvůli pohřešovaným studentům

Mexiko - Desítky tisíc demonstrantů pochodovaly ve čtvrtek mexickou metropolí a požadovaly od vedení země objasnit osud 43 pohřešovaných studentů, které patrně unesla zkorumpovaná policie a nechala zavraždit zločinci. Demonstrace provázely i potyčky radikálů s policií, při kterých létaly kameny i zápalné lahve. Dva policisté byli zraněni a na 30 demonstrantů bylo zatčeno, uvedly místní úřady.

Ke střetům došlo v noci na dnešek na ústředním náměstí v centru hlavního města, před sídlem vlády, chráněném stovkami policejních těžkooděnců. Policisté se snažili útočníky rozhnat za pomoci slzného plynu a vodních děl, zatímco demonstranti házeli po policistech kamení, Molotovovy koktejly a dělobuchy a vykřikovali „Pryč s prezidentem!“ a „Demisi!“.
 
Obdobná potyčka se ještě před hlavními demonstracemi odehrála u letiště mexické metropole. Skupina asi 300 zamaskovaných protestujících po policistech házela zápalné láhve, kameny a pyrotechniku. Demonstranti rovněž měli v rukou železné tyče a obušky.

Demonstranti: V zemi není zajištěná bezpečnost (zdroj: ČT24)

Kvůli demonstracím byly úřady nuceny odvolat přehlídku, tradičně provázející oslavy mexické revoluce. Lidé však dali najevo, že nejsou naladěni na oslavy. „Celá země je pobouřená,“ řekla agentuře AP hospodyně Naima, která podobně jako další přišla protestovat proti bujícímu zločinu, korupci a beztrestnosti v zemi sužované válkami mezi drogovými gangy.
 
Více než čtyři desítky studentů na konci září zmizely ve městě Iguala ve státě Guerrero. Podle dosavadních výsledků vyšetřování mladé lidi odvlekla policie, která je předala zločinecké organizaci Guerreros Unidos (Sjednocení válečníci). Dva její členové přiznali, že studenty zabili a spálili. Celý zásah údajně nařídil starosta města Iguala José Luis Abarca. Chtěl tak prý studentům zabránit, aby rušili projev jeho manželky. Starostu i s chotí po několika týdnech na útěku policie před týdnem zadržela.

Policie nalezla v okolí Igualy několik desítek těl, ale kosti většinou nejsou ve stavu vhodném pro analýzu DNA. Těla totiž údajně hořela až 14 hodin. I tak prý ale existují silné indicie, podle nichž ostatky skutečně patří zmizelým studentům.

„Nejste sami. Strach již zmizel, Mexiko se probudilo,“ volal dav na rodiče zmizelých studentů. Rodiče v minulých týdnech společně cestovali po zemi a ve čtvrtek se sešli s demonstranty v centru mexické metropole.
 
Od roku 2007 v Mexiku zahynulo při násilí spojeném s činností různých gangů na 100 000 lidí.

Vydáno pod