V levné saúdské ropě se utápí i sny dělníků. Ti se bouří kvůli chybějícím mzdám

Obrázek Saúdské Arábie jako luxusu zrozeném na bohatství ropy má i svou odvrácenou tvář. Vyprávět o tom mohou tisíce zahraničních dělníků, kterým sen o výdělku zhatila právě ropa – respektive snížení její ceny. Pracovníci tak už několik měsíců nedostali zaplaceno a žijí v nuzných podmínkách. Protesty proti vykořisťování se už zabývají diplomaté několika zemí.

V době prosperity sem přijeli pracovat, aby uživili své rodiny za hranicemi. Rázem mají co dělat, aby uživili sami sebe. Podobný osud spojuje například stovky dělníků v táboře na okraji Rijádu. Povětšinou Indové, Pákistánci nebo Filipínci zde bydlí po osmi v malých pokojích, v zoufalých hygienických podmínkách, bez pitné vody nebo elektřiny.

Jídlo mají pouze na příděl a zdravotní péči si může dovolit jen málokdo z nich – nemají totiž pojištění. Co těmto lidem brání v návratu do vlasti, kde by se už těžko mohli mít hůř? Téměř tři čtvrtě roku bez zaplacené mzdy. Stavební firmy nemají pro cizince práci ani peníze. Ti se ale nechtějí domů vracet s prázdnou.

Dělníci se bouří proti vykořisťování (zdroj: ČT24)

Zhruba 30 tisíc dělníků v době stavebního boomu najala firma Saudi Oger, která patří rodině miliardáře a bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Vybudovala luxusní hotel nebo kampus největší univerzity pro ženy. Prostému přání svých zaměstnanců – dostat za práci zaplaceno – ale teď není schopna dostát.

Propad cen ropy na světových trzích ale zasáhl i Saúdské království, které je jejím největším vývozcem. Státní finanční toky vysychají a nová výstavba se zpomalila nebo zastavila. Firmy přestaly platit a začaly propouštět. Ke škrtům tak logicky sáhly prvně u zahraničních dělníků.

Je to, jako bychom žili v uprchlickém táboře a čekali na jídlo od charity.
Dělník z města Džidda

V zemi nejsou otevřené protesty v ulicích příliš časté, nynější podmínky ale vyhnaly desítky dělníků před správní budovy Saudi Oger. V červnu dokonce v druhém největším saúdském městě – Džiddě – zapálili několik strojů patřících firmě.

Situace dělníků už vyvolala pobouření v zemích, ze kterých tito lidé pocházejí. Podle indické ministryně zahraničí Sušmy Svarádžové jde o více než 10 tisíc Indů, kteří uvízli na saúdském ostrově bídy.

Saúdskoarabské úřady se ale brání. „Máme přes deset milionů cizinců, kteří jsou tu spokojení. Když firma Saudi Oger přestane dodržovat pravidla, nemůže to dobrou pověst našeho pracovního trhu zničit,“ namítá tamní ministr práce Mufarej Hagbání.

Vláda v Rijádu se pokouší rostoucí mezinárodní skandál zastavit a zahraničním dělníkům nabídla volné letenky do vlasti. Ti se ale bez ušlé mzdy odmítají domů vrátit. Ve velkých městech ropného království se sdružují prostřednictvím mobilních aplikací – odmítají tak ze svého práva na mzdu ustoupit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump již v aréně Capital One podepsal své první exekutivní příkazy, poté zamíří do Bílého domu a chopí se svých pravomocí. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 16 mminutami

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 8 hhodinami
Načítání...