V Iráku popraven Chemický Alí

Bagdád – Chemický Alí, bratranec bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna, byl dnes v Bagdádu popraven. Chemický Alí byl v souladu s iráckou ústavou oběšen. Podle mluvčího irácké vlády poprava proběhla bez problémů a popravovaný se nijak neprojevoval. Alí Hasan Madžíd byl odsouzen za zločiny proti lidskosti celkem ke čtyřem trestům smrti. Chemický Alí patřil k jedněm z nejkrutějších představitelů iráckého režimu. Svou přezdívku si vysloužil za chemický útok z roku 1988, při kterém zahynulo přibližně 5000 Kurdů. K trestům smrti byl odsouzen i za genocidu Kurdů a za krvavé potlačení šíitského povstání nebo protestů po smrti šíitského duchovního ajatolláha Muhammada Sádika Sadra.

Poprvé byl Madžíd k trestu smrti odsouzen v roce 2007, a to za zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidu Kurdů. Při operaci Anfál (Kořist) na severu Iráku zahynulo v letech 1987-1988 480 tisíc Kurdů. Madžíd byl v roce 1987 pověřen správou severoiráckého Kurdistánu. Jeho výnos z června téhož roku mluví jasně: „Vojenské síly musejí zničit všechny lidské bytosti i zvířata v těchto oblastech.“ 

Zásahy proti šíitům - nikdo nesměl přežít

V prosinci 2008 pak dostal další trest smrti za zásah proti šíitům, kteří se vzbouřili proti Bagdádu na jihu Iráku po válce v Perském zálivu v roce 1991. Madžíd byl tehdy ministrem vnitra nařídil zásah proti šíitům, při kterém zemřelo 100 tisíc lidí. Na filmovém snímku z tehdejší doby je Madžíd zachycen, jak dává pokyn pilotovi před útokem: „Než se vrátíš, všechny je spal. A neopovažuj se vrátit, pokud je nespálíš.“ 

Madžíd stál i za krvavým potlačením šíitského povstání v roce 1999, které vypuklo po smrti šíitského duchovního ajatolláha Muhammada Sádika Sadra. I za to byl odsouzen k trestu smrti. Čtvrtý rozsudek smrti nad ním vynesl soud letos 17. ledna, a to za chemický útok (za použití yperitu a dalších plynů) na kurdské město Halabdža z roku 1988, při němž zahynulo na 5000 Kurdů.   

Madžídova pozice byla oslabena v roce 1995, kdy emigroval Saddámův zeť a ministr průmyslu, vojenského průmyslu a nerostných zdrojů generál Husajn Kámil Madžíd i s bratrem a rodinami do Jordánska. Prestižní zběh poté CIA vyzradil většinu vojenských tajemství Iráku. „Chemický Alí“ vyzval svého strýce generála Kámila Madžída k návratu a garantoval mu bezpečnost. Skupinka kupodivu poslechla a vrátila se do Bagdádu. Saddámovy dcery se po návratu s oběma bratry okamžitě rozvedly a ti skončili po dlouhém mučení na popravišti.  

Americkými vojáky byl Chemický Alí zadržen 21. srpna 2003 a v červnu 2004 byl formálně předán irácké spravedlnosti.

Popravu Chemického Alího dnes přivítali jak Kurdové, tak šíité. „Ztratil jsem při chemických útocích otce a můj bratr stále trpí na následky zranění. Jsem rád, že byl konečně popraven,“ uvedl jeden z kurdských aktivistů z provincie Sulajmáníja na severu země. Podobné pocity mají i šíité žijící převážně na jihu země, ti ale současně nešetří kritikou: „Je nám líto, že to tak dlouho trvalo, je to ale velké vítězství, které otvírá cestu spravedlnosti,“ uvedl tiskový mluvčí Nejvyššího islámského iráckého shromáždění, které je druhou největší šíitskou stranou v zemi.

Kurdistán v severním Iráku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
08:49Aktualizovánopřed 3 mminutami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 1 hhodinou

Ruské rakety dopadaly na Kyjev. Trump útoky odsoudil

Při ruském nočním raketovém úderu na Kyjev zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno, uvádějí nejnovější zprávy záchranářů. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Americký prezident Donald Trump útoky odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby s nimi přestal.
06:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Student zabil ve Francii nožem spolužačku, další žáky zranil

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a zabil spolužačku, další tři žáky zranil. V dalším útoku mu zabránili učitelé. Agentura Reuters s odkazem na policejního mluvčího uvedla, že nic nenasvědčuje teroristickému motivu. Patnáctiletého studenta později zatkla policie. Podle studentů domnělý pachatel před činem rozeslal hromadný e-mail o svých problémech.
15:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
před 3 hhodinami

Památku obětí holocaustu připomíná čtení jmen zavražděných i pochod

Oběti holocaustu ve čtvrtek v Česku připomnělo veřejné čtení jmen lidí vyvražděných nacisty. Akce se konala podvacáté a v letošním roce celkem ve 38 městech. Památku obětí si připomněli také v Polsku, kde od třinácti hodin v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi uspořádali Pochod živých. Letos je to osmdesát let od konce druhé světové války.
14:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Indie a Pákistán odebírají víza občanům druhé země

Indie zrušila víza všem Pákistáncům, s výjimkou diplomatů, s platností od neděle. Do 29. dubna musí pákistánští občané opustit území Indie. Pákistán zase oznámil uzavření své hranice s Indií. Pro sousední zemi uzavře i svůj vzdušný prostor a přeruší s ní obchod. Indům také odebere víza a vyhostí diplomaty.
13:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
14:21Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...