Australský premiér Scott Morrison poděkoval voličům, že v sobotních volbách znovu zvolili jeho středopravicovou koalici, a doplnil, že vždy věřil na zázraky. Krátce předtím lídr australské opozice Bill Shorten oznámil, že jeho labouristé nebudou schopni sestavit novou vládu a že Morrisonovi blahopřál k vítězství. Světová média označují výsledek voleb za překvapující, jelikož první odhady po uzavření volebních místností naznačovaly, že po šesti letech těsně vyhrají opoziční labouristé. Zatím nicméně stále nebyly sečteny všechny hlasy.
V australských parlamentních volbách vyhráli vládní konzervativci. Očekávalo se vítězství labouristů
Uznání porážky Shorten oznámil svým zklamaným stoupencům v Melbourne. „Je jasné, že labouristé nebudou schopni sestavit příští vládu, a tak jsem v národním zájmu před krátkou chvílí zavolal Scottu Morrisonovi a pogratuloval mu,“ uvedl. Krátce nato premiér Morrison řekl svým nadšeným příznivcům, že „vždy věřil na zázraky“.
V sobotu večer bylo sečteno již více než 70 procent hlasů, podle nichž se Morrisonově konzervativní liberálně-národní koalici podařilo získat 74 křesel z potřebných 76 pro zajištění většinové vlády, zatímco labouristé jich mají 66, píše BBC.
Povinná účast
Jedním z hlavních témat kampaně před volbami, v nichž více než 16 milionů Australanů rozhodovalo o novém obsazení všech 151 křesel ve Sněmovně reprezentantů a o 40 ze 76 míst v Senátu, byla poprvé změna klimatu.
Skutečnost, že změna klimatu dominovala volebním tématům, souvisí podle DPA s tím, že australskému hospodářství se vede dobře – země nezažila za posledních 28 let recesi. Australané dopady měnícího se klimatu zažívají na vlastní kůži. Ve vnitrozemí dosahují teploty v letních měsících v posledních letech extrémních hodnot a korály na Velkém bariérovém útesu blednou.
Austrálie přitom patří k dvacítce největších klimatických provinilců. Současná vláda stanovila cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů v porovnání s rokem 2005 o 26 procent. Labouristé je chtějí omezit výrazně více – o 45 procent. Kromě změn klimatu se v předvolební kampani debatovalo o daních a vztazích s Čínou.
Austrálie je jednou z mála zemí, kde je účast v hlasování povinná. Pokud voliči, kteří nehlasují, nepředloží přijatelnou omluvu, hrozí jim pokuta ve výši 20 australských dolarů (zhruba 300 korun). Při posledních volbách v roce 2016 přišlo hlasovat 91 procent voličů, což bylo nejméně od roku 1924, odkdy jsou volby povinné.