Už i Londýn má svou šikmou věž: slavný Big Ben

Londýn - Věž britského parlamentu v Londýně se slavným zvonem Big Ben se naklání a sklon je vidět i pouhým okem. Podle odborné zprávy se náklon každým rokem zhoršuje:95 metrůvysoká věž je na vrcholu nakloněna o půl metru směrem na severozápad. Náklon je patrný při pohledu z náměstí před parlamentem směrem k Temži. Sklon věže je sice bezpečný, ale podle zprávy může souviset s prasklinami, které se objevují na chodbách parlamentu a v některých kancelářích.

Zpráva, kterou vypracovali odborníci pro londýnské metro a správu parlamentních budov, uvádí, že náklon se výrazně zvětšil mezi listopadem2002 asrpnem 2003. Odborníci si nejsou jisti, proč se přesně věž začala naklánět, ale pod Westminsterským palácem je čilý provoz dvou linek metra. Jedna z nich byla rozšířena koncem 90. let. Kromě toho jsou pod parlamentem podzemní garáže.

Michael McCann, správce věžních hodin:

„Měření je natolik jemné, že i sebemenší nepřesnost přístroje naměří nějaký výsledek. Spolehlivý důkaz pro to není.“

Londýnský Big Ben se naklání (zdroj: ČT24)

Když byla rozšířena linka podzemní dráhy Jubilee, bylo podloží věže zpevněno betonem. Přesto odborníci tvrdí, že by se časem mělo s náklonem věže něco dělat, i když při nynějším tempu naklánění - necelý milimetr za rok - by dosáhla náklonu věže v Pise za 4000 let. Big Ben, který byl postaven v roce 1858, je nakloněn o 0,26 stupně, zatímco věž v Pise o čtyři stupně.