USA chtějí v Polsku instalovat protiraketové střely

Varšava – Náměstek ministra obrany USA Alexander Vershbow dnes jednal v Polsku o architektuře nového amerického protiraketového systému. Jeho část by mohla být podle něj právě v Polsku. Na polském území by Američané zřejmě instalovali obranné rakety SM-3. Spojené státy pak na oplátku pomohou Polákům s modernizací armády.

„V Polsku by mohl stát jeden ze dvou systémů s obrannými raketami SM-3, na souši. Samozřejmě se souhlasem polské vlády,“ řekl novinářům Vershbow, který dnes ve Varšavě jednal s polskými představiteli o podobě nového protiraketového systému. „Američané sdělili velmi podrobné informace o architektuře evropské části systému,“ uvedl po schůzce s Vershbowem Stanislaw Komorowski z polského ministerstva obrany. 

USA v září odstoupily od dosavadních plánů na vybudování protiraketového radaru v Česku a sila s antiraketami v Polsku. Místo toho chtějí v první fázi vybudovat mobilní ochranný systém na lodích, v další fázi pak plánují instalovat přímo na souši protiraketové střely. 

A i když byl původní projekt na výstavbu protiraketového deštníku ve střední Evropě přehodnocen, i nadále zůstávají Poláci i Češi hlavními spojenci USA. O tom svědčí i fakt, že USA počítají nadále s tím, že Polákům pomohou modernizovat armádu. Ta by měla od USA dostat rakety Patriot. 

Příští týden bude o novém protiraketovém systému jednat v Polsku i v Česku americký viceprezident Joe Biden.  

Vydáno pod