Tisíce lidí se v Budapešti zúčastnily protivládní demonstrace kvůli kontroverzní novele zákoníku práce. Šlo o již osmou demonstraci během deseti dnů. Páteční protest by měl být podle agentury AFP poslední před svátky, ale opozice doufá, že mobilizace protestujících vytrvá i po 1. lednu. Novelu zákoníku práce ve čtvrtek podepsal prezident János Áder, platit má od Nového roku.
Ulice Budapešti znovu zaplnili demonstranti proti „otrockému“ zákonu
Novele, kterou parlament schválil minulý týden ve středu, se v Maďarsku přezdívá „otrocký zákon“. Normativní akt umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Přesčasy mohou být nově nahrazovány či propláceny v časovém období až tří let.
Vláda argumentuje, že reforma bude přínosem jak pro pracovníky, tak i pro firmy, které bojují s nedostatkem pracovních sil. Opozice ale tvrdí, že novela podkopává základní práva pracovníků.
Proti změnám se postavily odbory a ve vzácné shodě i celá parlamentní opozice, která hodlala její schvalování minimálně zpomalit pomocí bezmála tří tisíc pozměňovacích návrhů. Vládní strana Fidesz je ovšem všechny bezprecedentně smetla ze stolu v rámci jediného hlasování.
Několik tisíc lidí proti tomuto legislativnímu záměru vlády premiéra Viktora Orbána protestovalo už předminulou neděli ještě před hlasováním poslanců o změnách v zákoníku. Minulý týden a hlavně o víkendu se počet demonstrujících v centru Budapešti zvyšoval a podobné akce se navíc konaly také v dalších maďarských městech, a dokonce i v zahraničí.
Premiér Viktor Orbán brání reformu zákoníku práce před „hysterickými“ demonstranty. „Ti, kteří křičí o konci světa, jsou ti, kteří zničili naši zemi a nijak neomezují své lhaní,“ prohlásil šéf vlády v rozhlasovém vystoupení.
„Rozšíříme demonstrace a protesty tam, kde to bude bolet. Je to režim postavený na chamtivosti. Budeme pokojně bojkotovat oligarchy,“ prohlásil před páteční akcí šéf opozičních socialistů Bertalan Tóth v narážce na možné akce proti podnikům spjatým s vládní stranou Fidesz premiéra Orbána a proti velkým podnikatelům, kteří mají z novely nejvíce získat.
Podle průzkumu institutu Publicus si více než dvě třetiny Maďarů myslí, že demonstrace jsou oprávněné. K nespokojenosti s vládou podle agentury AP přispívá i omezování akademických svobod, korupce a další problémy.