Ukrajinští gardisté mají vojny po krk

Kyjev – Nařízení o demobilizaci se před prezidentskou kanceláří v Kyjevě dožadovalo několik stovek vojáků Národní gardy, jejíž jednotky donedávna bojovaly na východě Ukrajiny s proruskými povstalci. Vojáci si stěžují, že si povinnou službu v ozbrojených silách už dávno odsloužili, přesluhují prý už 18 měsíců, ale údajně pobírají jen 154 hřiven (asi 258 Kč) měsíčně. Nechtějí však peníze, ale domů. K požadavkům patří také ujištění, že za demonstraci nebudou potrestáni.

Gardisty se marně pokoušeli přimět k návratu do kasáren jeden z ukrajinských generálů, náčelník kyjevské policie a zástupce ředitele prezidentské kanceláře. Tu chrání několik policejních kordonů, ke konfliktům ale zatím nedošlo. Někteří gardisté nicméně dorazili v neprůstřelných vestách a s obušky.

„Demobilizace!“ a „Jeden za všechny, všichni za jednoho!“ skandovali vojáci a náměstí před prezidentskou kanceláří nevyklidili. „Už jsme si svou povinnost k vlasti dávno splnili,“ prohlásil jeden z demonstrantů před kamerou. „Jsme lidé, a ne potrava pro děla. Po půldruhém roce už šílíme,“ řekl další. Národní garda vznikla v březnu 2014, tedy v době, kdy Rusko anektovalo poloostrov Krym.

Protest ukrajinských členů Národní gardy
Zdroj: ČTK/AP/Sergei Chuzavkov

Velitel Národní gardy Stepan Poltorak, kterého prezident Porošenko dnes navrhl na nového ministra obrany, slíbil gardistům, že k 15. říjnu dostanou výplatu v řádu několika tisíc hřiven. „Vyzývám vás, nepodléhejte provokacím lidí, kteří si přejí rozsápat Ukrajinu. Prostě využívají vašich strastí a touhy vrátit se domů, aby zničili náš stát. Vyzývám vás, vraťte se k jednotce! Přijedu za vámi a všechny problémy vyřešíme,“ řekl Poltorak. Část demonstrantů poté opustila ulici před prezidentskou kanceláří, část je však prý odhodlána vytrvat, dokud se nedočkají splnění svých požadavků. Ty Poltorak označil za „naprosto nezákonné“.

Zlom v ukrajinské krizi, nebo jen prázdná slova Kremlu? (zdroj: ČT24)